Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Ojcowie Niepodległości“ towarzyszyła gali Międzypokoleniowego Konkursu Plastycznego „Piękna Niepodległa“ – Siemianowice Śląskie, 3 grudnia 2018

Prezentacja wystawy IPN „Ojcowie Niepodległości“ towarzyszyła gali Międzypokoleniowego Konkursu Plastycznego „Piękna Niepodległa“ w siemianowickim Parku Tradycji, któa odbyła się 3 grudnia. Konkurs zorganizowała Towarzystwo Finansowe Silesia, a jego uczestnikami byli pracownicy spółek należących do tej grupy kapitałowej - z Siemianowic, Wałbrzycha, Wrocławia, Sędziszowa i Poznania. Na konkurs napłynęło prawie 300 prac. W dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i dorośli - nagrodzono i wyróżniono prawie 70. uczestników, którzy nagrodzeni zostali m.in. grą planszową IPN „Niepodległa“ oraz albumem „Wojciech Korfanty“. W wydarzeniu wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

Wystawa „Ojcowie Niepodległości“ przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

Ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN.

Prezentacja wystawy jest jednym z elementów obchodów w Grupie Kapitałowej TFS100-lecia odzyskania niepodległości. Ekspozycja odwiedziła wszystkie spółki z Grupy Kapitałowej upowszechniając wiedzę o bohaterach walczących o niepodległość.

Fot. Andrzej Sznajder.

do góry