Nawigacja

Aktualności

Polecamy publikacje dr. hab. Grzegorza Bębnika na temat sytuacji na górnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej u schyłku sierpnia 1939

U schyłku sierpnia 1939 r. sytuacja na górnośląskim odcinku granicy polsko-niemieckiej była niezwykle napięta. Wojna wisiała w powietrzu, na granicy co rusz dochodziło do incydentów. Jedno z takich zajść, mających miejsce w Rudzie Śląskiej, opisuje dr hab. Grzegorz Bębnik. W kolejnych trzech artykułach autor ten omawia co działo się w przededniu wojny i w pierwszych chwilach po jej wybuchu w trzech dużych miastach pogranicznych – Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu. Stanowią one studia przypadku, a szersze omówienie poruszonej w nich tematyki przynosi książka tego autora – Sokoły kapitana Ebbinghausa.

Artykuły ukazały się w tomach: „Zwłoki nie zostały dotąd zidentyfikowane”. Górnośląsko-zagłębiowskie epizody z lat II wojny światowej, pod red. G. Bębnika, Katowice 2009; Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmu. Szkice z dziejów miasta 1933–1989, pod red. S. Rosenbaum, Katowice 2012; Władza, polityka i społeczeństwo w Gliwicach w latach 1939–1989, pod red. B. Tracza, Katowice-Gliwice 2010; Zabrze 1933–1989. Szkice z dziejów politycznych miasta, pod red. S. Rosenbauma, Katowice 2011.

do góry