Nawigacja

Aktualności

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Katowice – Częstochowa – Będzin, 1 sierpnia 2018

1 sierpnia w Przystanku Historia IPN w Katowicach odbyła się projekcja filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały“

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-sowiecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji „Burza” – operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

Walka AK z Niemcami miała być dowodem na to, że Polacy nie złożyli broni. Sowieci byli jednak bezwzględni: w czasie walk z Niemcami korzystali ze wsparcia AK, następnie jednak polskie jednostki były rozbrajane, a żołnierze aresztowani bądź wcielani do jednostek podporządkowanych komunistom. Polska spod okupacji niemieckiej stopniowo dostawała się pod okupację sowiecką. Jedyną nadzieją na wsparcie polskich aspiracji niepodległościowych było wołanie o pomoc do wolnego, demokratycznego świata. Wołanie, które popłynie z serca Polski, z jej stolicy – Warszawy. Powstanie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było właśnie tym wołaniem. Wołaniem, którego jednak nikt nie chciał słuchać…

1 sierpnia 2018 r. miną 74 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Polsce tego dnia o godz. 17.00 zatrzyma się ruch uliczny, zawyją syreny. Myśli pobiegną kolejny raz ku 63 powstańczym dniom. Przypomnijmy światu o zrywie wolności!

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza na wydarzenia upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego:

  • 1 sierpnia o Powstaniu Warszawskim w Radiu Jasna Góra

1 sierpnia, o godz. 11.30 w Radiu Jasna Góra audycja na temat Powstania Warszawskiego, z udziałem Adama Kurusa (OBEN IPN Katowice). Tematem programu były ogólne zagadnienia dotyczące Powstania Warszawskiego, jego przyczyn, znaczenia i konsekwencji oraz wątki częstochowskie (uczestnicy powstania, pomoc powstańcom i ludności cywilnej po upadku powstania oraz rola Częstochowy jako nowej „stolicy” państwa podziemnego).Powtórka audycji już o 21.40.

  • Projekcja filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w Przystanku Historia IPN w Katowicach

1 sierpnia, o godz. 12.00, w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10, III piętro) odbyła się projekcja filmu: „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, scen. i reż. Ireneusz Dobrowolski (75 min.).

Film opowiada historię zapisaną w pamiętniku z czasów powstania, odnalezionym przez budowlańców we współczesnej Warszawie, w ruinach jednej z przedwojennych kamienic. Zostały w nim opisane pierwsze dni walki o miasto. W filmie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie powstania.

  • Godzina „W” – 1 sierpnia!

1 sierpnia 2018r.,o godz. 16.45, pod Pomnikiem Harcerzy w Katowicach odbyła się uroczystość upamiętniającą 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Hufiec Ziemi Będzińskiej uczcił pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim pod pomnikem poległym za wolną Polskę w Będzinie.

do góry