Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze wyzwolenia – rzecz o „odrodzeniu” Polski – Pierwszy Program Polskiego Radia, 22 lipca 2018, godz. 6.00

W audycji pt. „Familijna Jedynka “ wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach

  • Kard. Stefan Wyszyński i ks. Franciszek BlachnickiFoto: fot. wikimedia commons/blachnicki.oaza.pl
    Kard. Stefan Wyszyński i ks. Franciszek BlachnickiFoto: fot. wikimedia commons/blachnicki.oaza.pl

22 lipca 2018 r., o godz. 6.00, na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia została wyemitowana audycja pt. „Familijna Jedynka “.

Polska powojenna…. Z jednej strony potężny aparat bezpieczeństwa ludowego państwa, z drugiej darzony społecznym zaufaniem Kościół Katolicki. Tak jedna jak i druga strona powołuje się na hasło wyzwolenia człowieka. Kościół podejmuje walkę o odrodzenie Narodu i wyzwolenie go spod plagi pijaństwa i praktycznie nieograniczonego dostępu do aborcji. Władza ludowa walczy o wyzwolenie społeczeństwa spod wpływów Kościoła. Symbolem tych zmagań może być z jednej strony manifest PKWN z hasłami wyzwolenia narodowego, z drugiej - postać Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego i Jego Jasnogórskich Ślubów Narodu czy ks. Franciszka Blachnickiego, inicjatora Centralnej Krucjaty Wstrzemięźliwości w Katowicach.

22 lipca miało miejsce spotkanie z tą dramatyczną, ale i fascynującą kartą naszej historii. Jak w praktyce wyglądało zaprowadzanie wyzwolenia odrodzonego Państwa. Zderzenie działań funkcjonariuszy aparatu władzy ludowej z inicjatywami duszpasterskimi Kościoła zmierzającymi do wyzwalania i odrodzenia Narodu - odsłania istotę toczącej się walki - wtedy. A dziś?

W audycji rozmowy ze świadkami wspomnianych wydarzeń - na Jasnej Górze i w Katowicach.

Spotkanie z Andrzejem Sznajderem z katowickiego oddziału IPN - badającym obie sprawy.

Autorami programu byli Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

Link do audycji

do góry