Nawigacja

Aktualności

Zajęcia edukacyjne „Konspiracja młodzieżowa na Górnym Śląsku 1946-1956” – Tarnowskie Góry, 6 marca 2024

  • Zajęcia edukacyjne „Konspiracja młodzieżowa na Górnym Śląsku 1946-1956”
    Zajęcia edukacyjne „Konspiracja młodzieżowa na Górnym Śląsku 1946-1956”

6 marca 2024 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum w Tarnowskich Górach odbyły się zajęcia edukacyjne pt. Konspiracja młodzieżowa na Górnym Śląsku 1946-1956

Zajęcia skierowane do młodzieży szkół ponadpodstawowych poprowadziła Renata Skoczek, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Katowicach.

W zajęciach uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej oraz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z w Tarnowskich Gór.

Zajęcia zostały poświęcone mało znanemu tematowi oporu społecznego wobec władz komunistycznych, który podejmowali młodzi ludzie głównie uczniowie i studenci. Podczas spotkania zaprezentowano zagadnienia dotyczące genezy tajnych organizacji, celów ich działalności oraz metod działania aparatu bezpieczeństwa, który rozpracowywał młodzieżowe podziemie. Ponadto scharakteryzowano wybrane grupy konspiracyjne działające na Górnym Śląsku, między innymi w powiecie tarnogórskim. Prowadząca omówiła również losy młodych konspiratorów, którzy ponosili brutalne i surowe konsekwencje nielegalnej działalności.

do góry