Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Papierowa amunicja. Wystawa wydawnictwa drugiego obiegu w PRL w latach 1976-1989 na przykładzie prasy bezdebitowej środowisk młodzieżowych oraz Regionu Podbeskidzie“ w Bielsku-Białej

Od 16 stycznia 2024 r. w Bibliotece Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego (ul. Willowa 2 Bielsko-Biała) prezentowana jest wystawa „Papierowa amunicja. Wydawnictwa drugiego obiegu w PRL w latach 1976-1989 na przykładzie prasy bezdebitowej środowisk młodzieżowych oraz Regionu Podbeskidzie”, której kuratorem jest Artur Kasprzykowski z katowickiego Oddziałowego Archiwum IPN. Otwarcie wystawy towarzyszyło konferencji naukowej „Dziennikarstwo obywatelskie: teoria – praktyka – edukacja”, zorganizowanej przez UBB.

Na wystawie zaprezentowano blisko sto tytułów prasowych, ukazujących się w PRL poza zasięgiem cenzury, a także bezdebitowe książki i broszury. – Niezależny od władz obieg wydawniczy nie tylko przełamywał państwowy monopol informacyjny, ale także poprzez sieć kolportażu tworzył i cementował alternatywne struktury społeczne. „Papierowa amunicja” skutecznie kruszyła fundamenty totalitarnego państwa. To wszystko zaowocowało wiosną 1989 roku błyskawicznym powstawaniem i rozwojem solidarnościowych Komitetów Obywatelskich – podkreślił A. Kasprzykowski we wstępie do wystawy.

Ekspozycja jest czynna w Bibliotece UBB do końca marca 2024 r.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z „Piosenki patetycznej“ Jana Krzysztofa Kelusa:

Tak wynikło z koła zdarzeń,

że mieliśmy swój egzamin

w czasach kiedy jeszcze słowo

słychać było jak dynamit.

 

Tak bez miejskiej partyzantki,

z dynamitu prohibicją,

wciąż próbując dojść swych racji

papierową amunicją…

do góry