Nawigacja

Aktualności

Uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę tragicznej śmierci powstańców śląskich – Miasteczko Śląskie (pow. tarnogórski), 13 stycznia 2024

W styczniu 1940 r., w Konzentrazionslager Posen i Lasach Polędzko-Zakrzewskich pod Poznaniem Niemcy zamordowali i pochowali w różnych miejscach kilkudziesięciu działaczy polskich, powstańców śląskich i członków przedwojennego Związku Powstańców Śląskich z Górnego Śląska, m.in. z powiatu tarnogórskiego. Była wśród nich co najmniej szóstka mieszkańców dzisiejszej gminy Miasteczko Śląskie: Jan Buszka z Żyglina, a z Miasteczka Michał Duda, Stefan Jarasz, Jan Lukas, Tomasz Penkaty i Jan Sobański.

Z tej okazji w Miasteczku Śląskim, również w jego dzielnicy Żyglinie, odbyły się 13 stycznia 2024 r. uroczyste obchody upamiętniające tamte wydarzenia. Po uroczystej mszy św. w kościele Narodzenia NMP w Żyglinie, podczas której przypomniano postaci i wydarzenia z początków II wojny światowej w Miasteczku Śląskim, zebrani przeszli pod pobliski pomnik powstańców śląskich, gdzie osłonięto tablicę poświęconą zamordowanym, przy której znalazła się urna z ziemią z prawdopodobnych miejsc ich pochówku pod Poznaniem. Następnie zebrani, wśród których były rodziny zamordowanych w 1940 r., pojechali do centrum Miasteczka Śląskiego, gdzie podobną tablicę odsłonięto na pomniku pamięci Obrońców Ojczyzny (również tu przy tablicy znalazła się urna z ziemią spod Poznania).

Dalsza część uroczystości odbyła się w centrum kongresowym „Koral” w Miasteczku Śląskim. Informacje o historii KL Posen, również o jego więźniach, przedstawił Jacek Kaczmarek, historyk, kierownik Fortu VII w poznańskim Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Kolejne wystąpienie – Blanki Gwóźdź i Mariusza Jarzombka było poświęcone życiu i dokonaniom powstańców oraz działaczy polskich z Miasteczka, straconych pod Poznaniem. Zebrani mogli również poznać ich postaci na niewielkiej, specjalnie przygotowanej wystawie, na której zgromadzono kopie unikatowych, archiwalnych zdjęć i dokumentów.

Inicjatorami uroczystości byli Jan Jenczek (potomek jednego z zamordowanych powstańców) oraz Tomasz Respondek, przewodniczący Rady Miejskiej, a także samorząd Miasteczka Śląskiego. Poza rodzinami zamordowanych w 1940 r. w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych tarnogórskich samorządów i organizacji, a także młodzież i mieszkańcy Miasteczka Śląskiego i Żyglina. 

Instytut Pamięci Narodowej wspomagał inicjatorów przygotowujących przedsięwzięcie. Istnieje przy tym duża szansa na to, iż w 2024 r. uda się wyremontować właśnie ze środków finansowych IPN wspomniane pomniki w Miasteczku Śląskim i Żyglinie.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach reprezentował podczas uroczystości dr Dominik Abłamowicz.

do góry