Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Represje za pomoc Żydom na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej" - Gliwice, 30 listopada 2023

30 listopada 2023 r. w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14, odbyło się seminarium dla nauczycieli pod tytułem "Represje za pomoc Żydom na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej".

  • Seminarium dla nauczycieli „Represje za pomoc Żydom na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej" - Gliwice, 30 listopad 2023
    Seminarium dla nauczycieli „Represje za pomoc Żydom na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej" - Gliwice, 30 listopad 2023

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

Jako pierwszy wykładał Wojciech Hanus z OIPN w Rzeszowie. Przedstawił temat "Co wydarzyło się w Markowej 24 marca 1944 roku". Kolejnym punktem programu był wykład dr Aleksandry Namysło z OIPN Katowice/Muzeum Historii Polski, zatytułowany "Ile osób zamordowano za pomoc Żydom w Zagłębiu Dąbrowskim i na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej?".

Po części wykładowej odbyła się dyskusja panelowa w temacie "Polacy wobec Zagłady", prowadzona przez dr. Romana Gieronia z OIPN w Krakowie. W panelu uczestniczyli znakomici eksperci w dziedzinie historii, prof. dr hab. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego/Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Grzegorz Berendt z Muzeum II Wojny Światowej/Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Tomasz Domański z Delegatury IPN w Kielcach.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nauczycieli, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat represji za pomoc Żydom w Polsce podczas II wojny światowej.

 

 

 

 

 

do góry