Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 6 października 2023

6 października 2023 r. w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, przy ul. Jagiellońskiej 25, odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

„Damami i kawalerami Krzyża Wolności i Solidarności zostali dzisiaj w Katowicach ludzie, którzy tworzyli „Solidarność”, którzy tworzyli i działali w ramach różnych struktur podziemnych. Zostali uhonorowani Ci, którzy organizowali, uczestniczyli w strajkach i demonstracjach, uhonorowani zostali autorzy, kolporterzy podziemnych wydawnictw” – podkreślił podczas  zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Wśród odznaczonych w piątek osób był dr Jarosław Szarek, prezes IPN w latach 2016-2021. Jak mówił, nie spodziewał się, że sam otrzyma Krzyż Wolności i Solidarności, dla niego to wzruszająca chwila. „Moi przyjaciele sprzed ponad 30 lat, z którymi coś wspólnie robiliśmy w konspirze, coś skromnego - wydając ulotki, pismo, drukując to - zgłosili mnie do tego Krzyża (…)” - dodał. Od 1985 r. J. Szarek współpracował z Bielskim Komitetem Oporu Społecznego. W ramach jego struktur uczestniczył w druku oraz kolportażu pisma pt. „Solidarni” oraz był autorem wielu zamieszczonych w nim tekstów.

Podczas uroczystości został uhonorowany również m.in. o. Bolesław Kazimierz Rakoczy, używający imienia zakonnego Eustachy. O. Rakoczy w 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. W 1978 r. został sekretarzem generalnym tego zgromadzenia. W pierwszej połowie lat 70. był zaangażowany w pracę duszpasterską w środowiskach kombatanckich.

 • Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 6 października 2023
  Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 6 października 2023

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Lista osób odznaczonych:

 1. Anna Frączek
 2. Tadeusz Grabowski
 3. Jan Huzarewicz
 4. Albert Katana
 5. Henryk Kowarski
 6. Zygfryd Kowolik
 7. Adam Mokanek
 8. Artur Opolski
 9. Leszek Pietraszczyk
 10. Eustachy Rakoczy
 11. Alicja Rydzek
 12. Leszek Sekuła
 13. Jarosław Szarek
 14. Aleksandra Szpak
 15. Ryszard Świeboda
 16. Lesław Werpachowski
 17. Jan Wojnar
 18. Adam Zamkowski
 19. Szczepan Zdunek

Pośmiertnie

 1. Tadeusz Kóska
 2. Zofia Jadwiga Lulek
 3. Marian Andrzej Magiera
 4. Adam Nikodem
 5. Jerzy Andrzej Rajpert
 6. Stefan Jan Zuber

I inni

do góry