Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z ks. prof. Jerzym Myszorem, autorem książki „Duszpasterze śląscy i ich czasy“ – Katowice, 27 września 2023

27 września 2023 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbyło się spotkanie autorskie z ks. prof. Jerzym Myszorem wokół jego najnowszej publikacji „Duszpasterze śląscy i ich czasy. Studia do dziejów Kościoła katolickiego na Śląsku“.  W dyskusji wokół książki wzięli udział: dr Andrzej Grajewski oraz prof. Ryszard Kaczmarek.

Wszystkie publikowane w tym tomie szkice i studia wychodzą poza proste oceny i klasyfikacje. Warto je czytać, gdyż ks. prof. Jerzy Myszor, odkrywa dla nas nowe obszary badawcze, odświeża narrację o faktach pozornie dobrze znanych, solidnie dokumentuje każde twierdzenie. W dobie płynnej ponowoczesności, gdzie ważniejsze są interpretacje od faktów, a studenci historii, a coraz częściej także badacze oraz osoby zajmujące się popularyzacją wiedzy historycznej, rzadko odwiedzają archiwa i biblioteki, jego prace zachowują świeżość. Bazują bowiem na solidnych podstawach źródłowych.

dr Andrzej Grajewski (ze Wstępu)

Książka „Duszpasterze śląscy i ich czasy. Studia do dziejów Kościoła katolickiego na Śląsku“ ks. prof. Jerzego Myszora ukazała się nakładem Wydawnictwa Księgarnia Świętego Jacka.

  • Spotkanie z ks. prof. Jerzym Myszorem, autorem książki „Duszpasterze śląscy i ich czasy“ – Katowice, 27 września 2023
    Spotkanie z ks. prof. Jerzym Myszorem, autorem książki „Duszpasterze śląscy i ich czasy“ – Katowice, 27 września 2023

 

do góry