Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego Wojciecha Korfantego – Katowice, 14 września 2023

W ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.

14 września 2023 r. w Katowicach, przy ul. Sienkiewicza odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego Wojciecha Korfantego. Nieopodal znajduje się willa zwana „Korfantówką”.

W trakcie uroczystości Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wygłosił prelekcję historyczną „Korfanty znany nie tylko na Śląsku“. W programie spotkania był koncert muzyki klasycznej pod hasłem Śląsk - Polska - Europa w wykonaniu śląskich artystów Natalii Tomeckiej i Kuby Kołodziejczyka. Wiedzę o Wojciechu Korfantym można było zweryfikować biorąc udział w „Grze z historią w tle” – Czy znasz Korfantego na "szóstkę"? Ponadto uczniowie XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach zaprezentowali stanowiska o tematyce „Nowe technologie w służbie cywilizacji“ i „Pierwsza Pomoc“.

Inicjatorem tego upamiętnienia była katowicka Fundacja Da Moc przy wsparciu Zarządu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Autorem projektu muralu jest artysta Adam Plackowski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowych m.in. Oddziału IPN w Katowicach.

 

do góry