Nawigacja

Aktualności

„PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – 80. rocznica likwidacji gett w Będzinie i Sosnowcu w 1943 r., 9 sierpnia 2023

  • „PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – 80. rocznica likwidacji gett w Będzinie i Sosnowcu w 1943 r., 9 sierpnia 2023
    „PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – 80. rocznica likwidacji gett w Będzinie i Sosnowcu w 1943 r., 9 sierpnia 2023
  • dr Aleksandra Namysło (OBBH IPN Katowice). fot. Krzysztof Łojko/IPN
    dr Aleksandra Namysło (OBBH IPN Katowice). fot. Krzysztof Łojko/IPN

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Dlaczego Niemcy pozwolili na to, by getta w Zagłębiu Dąbrowskim funkcjonowały dłużej niż te w Generalnym Gubernatorstwie? Czy Żydzi przygotowywali się na ewentualną akcję likwidacyjną? Podczas likwidacji doszło w gettach w Sosnowcu i w Będzinie do oporu zbrojnego. Jak przebiegała walka? Ilu Żydów z Będzina i Sosnowca przetrwało Zagładę? Poznaj historię Żydów z gett w Sosnowcu i w Będzinie!

Z dr Aleksandrą Namysło, kuratorką wystawy „Sosnowieccy Żydzi - historia przerwana. W 80. rocznicę likwidacji sosnowieckiego getta“ rozmawia Paweł Zawisza (OBBH IPN Katowice).

Polecamy artykuły dr Aleksandry Namysło:

Od samokształcenia do samoobrony. Żydowska Organizacja Bojowa w Zagłębiu Dąbrowskim

„Nie znoszę, kiedy krzywdzą niewinnych ludzi”

Aleksandra Namysło - doktor nauk humanistycznych, pracowniczka OBBH IPN w Katowicach oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich - oddziału Muzeum w Gliwicach, członkini zarządu Fundacji Brama Cukermana w Będzinie, stypendystka Institute for Holocaust Research Yad Vashem w Jerozolimie. Autorka publikacji na temat historii Żydów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Zagłady, a także prac dotyczących relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej. Autorka m.in. książek: Zanim nadeszła Zagłada... Położenie ludności żydowskiej Zagłębia Dąbrowskiego w okresie okupacji niemieckiej (2009); Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970 (2012), redaktor naukowy publikacji: Zagłada Żydów na polskich ziemiach wcielonych do Rzeszy w latach 1939-1945 (2008).

„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.

do góry