Nawigacja

Aktualności

PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Mikołaj Beljung – członek AK, szpieg, tajny współpracownik UB, 26 lipca 2023

  • PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Mikołaj Beljung – członek AK, szpieg, tajny współpracownik UB, 26 lipca 2023
    PodCzas – Podcast IPN Katowice“ – Mikołaj Beljung – członek AK, szpieg, tajny współpracownik UB, 26 lipca 2023
  • dr hab. Grzegorz Bębnik.
    dr hab. Grzegorz Bębnik.

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Skąd pochodził Mikołaj Beljung? W jaki sposób dotarł na Górny Śląsk? Jak wyglądało zaangażowanie „Mikiego” w polski ruch oporu? Jak doszło do rozpoczęcia jego współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa po II wojnie światowej? Poznaj historię Mikołaja Beljunga, która miała zainspirować Zbigniewa Safjana do stworzenia postaci Hansa Klossa w „Stawce większej niż życie”!

Z dr. hab. Grzegorzem Bębnikiem rozmawia Paweł Zawisza (OBBH IPN Katowice).

Grzegorz Bębnik – urodzony w 1970 r. dr hab. nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach. Zajmuje się głównie problematyką II wojny światowej.

„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.

do góry