Nawigacja

Aktualności

PodCzas – Podcast IPN Katowice – Prawo karne pierwszej dekady Polski Ludowej, 14 czerwca 2023

  • PodCzas – Podcast IPN Katowice – Prawo karne pierwszej dekady Polski Ludowej, 14 czerwca 2023
    PodCzas – Podcast IPN Katowice – Prawo karne pierwszej dekady Polski Ludowej, 14 czerwca 2023
  • Przemysław Piątek. Fot. Aleksandra Korol-Chudy/ IPN
    Przemysław Piątek. Fot. Aleksandra Korol-Chudy/ IPN

Zapraszamy na nowy odcinek podcastu na platformie Spotify.

Jakie są różnice między prawem karnym pierwszej dekady Polski Ludowej a współczesnym prawem karnym? Na czym polegała represyjność prawa karnego okresu stalinowskiego? Jakie były podstawy stosowania prawa karnego w PRL? W jakim celu stosowano tortury podczas procesów karnych? POZNAJ historię wykorzystywania wymiaru sprawiedliwości przez władzę ludową do walki z prawdziwymi i urojonymi przeciwnikami!

Z dr. Przemysławem Piątkiem rozmawia Paweł Zawisza (OBBH IPN Katowice).

Przemysław Piątek – Prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, doktor nauk prawnych, w latach 2000–2006 prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, prokurator Prokuratury Krajowej, w latach 2006–2007 Zastępca Prokuratora Generalnego. Współautor (z dr Tomaszem Kurpierzem) monografii dotyczącej zwalczania antykomunistycznego podziemia zbrojnego na Podbeskidziu pt. „Dobić wroga”. Autor książki „Przestępcze wymuszenie zeznań w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1944–1956“, wydanej przez IPN w 2018 r. Obecnie pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

„PodCzas. Podcast IPN Katowice“ poświęcony jest historii Górnego Śląska w XX wieku. Rozmawiamy o postaciach i wydarzeniach z niełatwych i nieraz zagmatwanych dziejów tego regionu. Interesuje nas wielka historia i zwykła codzienność. Mówimy zarówno o zjawiskach znanych, jak i mało popularnych. Zawsze o takich, w których odbija się specyfika XX-wiecznej historii Górnego Śląska, Polski i Europy: totalitaryzmy, wojny, przemiany kulturowe i społeczne. Podcast to projekt Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod patronatem wydawanego przez nas półrocznika popularnonaukowego „CzasyPismo“.

do góry