Nawigacja

Aktualności

Gala finałowa ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck" – Ruda Śląska, 26 kwietnia 2023

W Miejskim Centrum Kultury im Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbyła się Gala Finałowa IX edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck"

Organizatorem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie "Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck".

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Gośćmi gali finałowej byli m.in.: panie Irena Cyrankiewicz oraz Krystyna Paradyż - byłe więźniarki KL Ravensbruck, prezydent Miasta Ruda Śląska pan Michał Pierończyk, wiceprezydent Miasta Ruda Śląska pani Anna Krzysteczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pan dr Andrzej Sznajder, wiceprezes Stowarzyszenia "Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck" oraz córka ravensbruczanki Katarzyny Mateji pani Maria Lorens, koordynatorzy konkursu z Oddziałów i Delegatur IPN we Wrocławiu, Białymstoku, Katowicach, Rzeszowie i Kielcach, pani senator Dorota Tobiszowska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego pani Urszula Koszutska, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska pan Kazimierz Myszur.

Podczas gali wystąpiło 28 finalistów wyłonionych w półfinałach, które odbyły się w marcu w czternastu miastach w całej Polsce - w Oddziałach i Delegaturach IPN. Wtedy w szranki stanęło 304 recytatorów - najlepsi z nich spotkali się na scenie rudzkiego centrum kultury. Zaprezentowali oni poezję oraz prozę opartą na wspomnieniach i twórczości więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbruck. Przesłuchaniom przyglądało się jury w składzie: przewodniczący pan Andrzej Róg (aktor, reżyser, pedagog, prezes Stowarzyszenia Prawy Brzeg), pani dr Barbara Oratowska (wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie), pani Teresa Kurcyusz-Furmanik (córka ravensbruczanki Marii Rutkowskiej-Kurcyusz) oraz Kamil Wojciechowski (ubiegłoroczny laureat konkursu, uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach).

Po burzliwych dyskusjach i sporach jury zdecydowało się przyznać następujące nagrody:

w kategorii proza:

I miejsce – Emilia Marzec z III Liceum Ogólnokształcącego im Unii Lubelskiej w Lublinie

II miejsce – Marta Bekierz ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach

III miejsce – Antoni Ostrowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku

w kategorii poezja:

I miejsce – Wiktoria Bochniak z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

II miejsce - Laura Lewińska ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. gen. Józefa Wybickiego w Wejherowie

III miejsce – Emilia Węgrzyn z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

Zwycięzcom gratulujemy.

Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz książkowe upominki. Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec i wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi Ravensbruck w dniach 19-22 maja 2023 r.

Jak co roku galę finałową uświetniły doskonałe występy młodych aktorów - uczniów Amatorskiego Teatru „Pierro” przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej, których opiekunem jest pani Anna Morajko-Fornal. Etiudy w wykonaniu aktorów łączyły w sobie elementy tańca i pantomimy, światła i muzyki. Dzięki krótkim scenom obrazującym historie więźniarek KL Ravensbruck prezentowane przez recytatorów teksty poezji i prozy nabrały jeszcze głębszego wyrazu a zgromadzona na widowni publiczność mogła jeszcze bardziej wniknąć w płynące ze sceny słowa.

Jak co roku finaliści konkursu wraz z opiekunami przyjechali na Górny Śląsk już dzień przed galą. Dzięki temu mieli okazję lepiej się poznać i zintegrować. Wzięli także udział w szczególnym koncercie "Siła Miłości" zorganizowanym w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w Polskim Radiu Katowice. Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbruck został wyreżyserowany przez pana Andrzeja Roga, a całość projektu swoim honorowym patronatem objęła Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska, była więźniarka KL Ravensbruck.

Natomiast po gali finałowej, dla złapania oddechu i odprężenia, grupa finalistów i opiekunów odwiedziła Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, gdzie ponad 300 metrów pod powierzchnią ziemi zabytkowej kopalni Guido mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca na grubie, dowiedzieć się czym jest szola i arbajtancug, posłuchać o fedrunku i skosztować maszketów w podziemnym szynku.

Relacja filmowa z gali finałowej ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck" w Rudzie Śląskiej.

Powiązane wiadomości

do góry