Nawigacja

Aktualności

Wyniki śląskiego półfinału IX ogólnopolskiego konkursu recytatorskego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" – Katowice, 15 marca 2023 r.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

W dniu 15 marca 2023 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach odbył się śląski półfinał IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück“.

Do półfinału zgłosiło się 53 uczniów z klas VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Ostatecznie w przesłuchaniu wzięło udział 47 recytatorów. Każdy z nich zaprezentował jeden wybrany przez siebie wiersz oraz fragment prozy na bazie wspomnień więźniarek obozu w Ravensbrück. 

Jury w składzie: Zdzisława Waniek (wieloletni pracownik delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Gliwicach), Maria Lorens (pomysłodawczyni konkursu, córka ravensbrüczanki Katarzyny Mateji, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück) oraz Ewelina Małachowska (ogólnopolski koordynator konkursu, pracownik OBEN IPN w Katowicach) wyłoniło dwie finalistki: Martę Bekierz ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach oraz Darię Białobrzeską z II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej.

Marta i Daria będą reprezentowały nasz region na gali finałowej, która odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury im. Henryk Bisty w Rudzie Śląskiej 26 kwietnia 2023 r.

Obie finalistki wraz ze swoimi opiekunami otrzymują także nagrodę główną, którą jest wyjazd do Niemiec i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck w dniach 19-22 maja 2023 r.
Jury konkursowe zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia dla Julii Kuzemczak z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku Białej. Wyróżnienie jest szansą na przyznanie złotego biletu do gali finałowej i do wyjazdu do Niemiec dla Julii i jej opiekuna – decyzję o tym, kto taki złoty bilet otrzyma podejmie organizator ogólnopolski po zakończeniu wszystkich półfinałów w całej Polsce.

Zwyciężczyniom gratulujemy!

do góry