Nawigacja

Aktualności

Finał XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni“ – Bielsko-Biała, 7 lutego 2023

W 42. rocznice zakończenia podbeskidzkiego strajku generalnego.

W poniedziałek 6 lutego 2023 r. przedstawiciele podbeskidzkiej „Solidarności”, władz Bielska-Białej, Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą podbeskidzki strajk generalny.

Dokładnie 42 lata temu – 6 lutego 1981 r. – w świetlicy Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana”, będącej siedzibą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, podpisane zostało porozumienie, kończące 10-dniowy strajk generalny podbeskidzkiej „Solidarności”. Z okazji tej rocznicy pod strajkową tablicą, znajdującej się na ścianie nieistniejącej już „Bewelany” złożone zostały wiązanki kwiatów. Wśród uczestników tej uroczystości byli m.in. wiceminister rodziny Stanisław Szwed (w 1981 r. uczestnik strajku generalnego w bielskiej Fabryce Pił i Narzędzi), przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności" Marek Bogusz i jego poprzednik Marcin Tyrna (w 1981 r. szef komitetu strajkowego w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych „Befama”), wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak, prezes Stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” Bogdan Szozda. Katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował Artur Kasprzykowski.

We wtorek 7 lutego 2023 r. w Bielsku-Białej odbył się finał XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”. Wzięło w nim udział 58 uczniów z dwudziestu szkół ponadpodstawowych z Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Żywca, Węgierskiej Górki i Bielska-Białej.

Czym był drugi obieg wydawniczy w czasach PRL-u? Który postulat Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdański w sierpniu 1980 roku był najważniejszy i dlaczego? Kiedy zakończył się podbeskidzki strajk generalny w 1981 roku? To tylko niektóre spośród 35 pytań, na które odpowiedzi musieli znaleźć finaliści bielskiego konkursu. Wszystkie one dotyczyły historii Polski z lat 1976-1989, w tym także wydarzeń, które w tamtym czasie miały miejsce na Podbeskidziu.

- Cieszę się, że już po raz dwunasty odbywa się ten konkurs, dzięki któremu możecie poznać bliżej wspaniałą, choć dramatyczną historię „Solidarności”. Był to największy zryw społeczeństwa polskiego przeciwko komunistycznemu zniewoleniu – mówił do uczestników finału gość spotkania, dr Jarosław Szarek, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.

Organizatorami bielskiego konkursu i fundatorami nagród są katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i podbeskidzka „Solidarność”. W trakcie finałowego spotkania wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich nauczyciele otrzymali dyplomy oraz książkowe upominki. Zwycięzców konkursu poznamy za kilka dni, a już dziś wiadomo, że najlepsza dwudziestka finalistów pojedzie wraz ze swymi opiekunami na dwudniowa wycieczkę do warszawy, ufundowaną przez „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.

Artur Kasprzykowski

Polecamy serwis internetowy „Strajk generalny na Podbeskidziu", będący częścią portalu „Twarze Solidarności“. To wspólna inicjatywa redakcji „Gościa Niedzielnego“ i katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
 
Fot. Artur Kasprzykowski/IPN

do góry