Nawigacja

Aktualności

Przymierze ze Śląskiem. O Alfredzie Jesionowskim (1902-1945?)

W środę, 30 listopada 2022 r., o godz. 16.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro) odbędzie się spotkanie z prof. Olgą Płaszczewską i prof. Maciejem Urbanowskim, redaktorami książki Alfreda Jesionowskiego „Przymierze z książką. Krytyka literacka, publicystyka i proza z lat 1929-1945“. Prowadzenie prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

  • Przymierze ze Śląskiem. O Alfredzie Jesionowskim (plakat).
    Przymierze ze Śląskiem. O Alfredzie Jesionowskim (plakat).

Alfred Jesionowski (1902-1945?) - to jedna z niesłusznie zapomnianych postaci dwudziestolecia międzywojennego. W encyklopediach i kompendiach powojennych przedstawiany głównie jako rzecznik sprawy polskiej na Śląsku. Był autorem pierwszego polskiego opracowania literatury o tematyce plebiscytowej i badaczem literackich stosunków niemiecko-polskich. Aktywnie uczestniczył w życiu literackim II Rzeczypospolitej jako rozpoznawany polemista „Prosto z Mostu“ oraz recenzent „Kultury“. Ceniono go jako wnikliwego krytyka literackiego i katolickiego publicystę. Polihistor, pozostawił po sobie ponad 500 publikacji. Jako dziennikarz prowadził popularne audycje na temat literatury i sztuki w Polskim Radio. Aresztowany przez Gestapo w 1944 roku, zaginął bez wieści, a pozostawione przez niego pisma - ze względu na ich nieprzystawalność do realiów Polski po roku 1945 - znane są jedynie wąskiej grupie specjalistów.

„Przymierze z książką“ to pierwsza powojenna edycja najważniejszych prac Jesionowskiego krytycznoliterackich, pedagogicznych, translatorskich, porównawczych, poświęconych sztuce, dotyczących sprawy polskiej na Śląsku. W tomie zamieszczono m.in. pionierskie opracowanie literackich ech powstań śląskich i plebiscytu: broszurę Plebiscyt i powstania śląskie w polskiej literaturze pięknej (Katowice 1938). Po raz pierwszy ukazuje się też autobiograficzne opowiadanie „Przerwane zapiski“, którego pełną wersję odnaleziono podczas pracy nad prezentowanych wyborem tekstów. Całość znacznie rozszerza wiedzę na temat środowiska „Prosto z Mostu“ oraz dziedzictwa II Rzeczypospolitej, które ukazuje z perspektywy jego aktywnego współtwórcy.

Serdecznie zapraszamy!

do góry