Nawigacja

Aktualności

90. rocznica zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 w Berlinie

28 sierpnia 1932 r. w Berlinie polscy lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932, największej międzywojennej sportowej imprezie lotniczej. Dokonali tego na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6.

 • Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-6. Fot. NAC.
  Pilot Franciszek Żwirko (z lewej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-6. Fot. NAC.
 • Model cyfrowy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury o rejestracji SP-AHN. Opracował Tomasz Sadzinica.
  Model cyfrowy samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury o rejestracji SP-AHN. Opracował Tomasz Sadzinica.

Z tej okazji został wydany przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Miasta Jaworzna kartonowy model zwycięskiego samolotu Żwirki i Wigury RWD-6 o rejestracji SP-AHN.  Dla osób zainteresowanych modelarstwem, które chciałyby mieć w swoich zbiorach własnoręcznie złożony samolot RWD-6, mamy darmowe egzemplarze naszego kartonowego modelu! Model - w skali 1:50, opracowany przez Piotra Dzięgielewskiego i Pawła Ogarka - można bezpłatnie odebrać w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. w. Jana 10 od 29 sierpnia 2022 r. (do wyczerpania modeli).

RWD-6 to polski samolot turystyczno-sportowy opracowany i skonstruowany przez zespół konstruktorów: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego. Zbudowano trzy samoloty według specyfikacji i wymogów stawianych samolotom startującym w Challenge 1932.

Wydanie modelu towarzyszy prezentacji wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy”, również zrealizowanej przez katowicki oddział IPN i jaworznickie Muzeum. Od 12 sierpnia do 8 września 2022 r. wystawę  można było oglądać na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, a 10-11 września pod Halą Widowiskowo-Sportową w Jaworznie podczas trwania XII Festiwalu Modelarskiego.

 • Prezentacja wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy” w Cieszynie.
  Prezentacja wystawy „Żwirko i Wigura – duet asów przestworzy” w Cieszynie.
 • Model samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.
  Model samolotu RWD-6 Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

Wystawę przygotowało Muzeum Miasta Jaworzna we współpracy z Odziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W 1929 r. w Akademickim Aeroklubie w Warszawie Franciszek Żwirko – doświadczony pilot i instruktor lotniczy poznał Stanisława Wigurę – młodego studenta politechniki, konstruktora samolotów sportowych WR-1 i RWD-1. Znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, która zaowocowała licznymi sukcesami w krajowych i międzynarodowych zawodach lotniczych. Ich ukoronowaniem było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na samolocie RWD-6. Ledwie 13 dni po olbrzymim sukcesie Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym na Śląsku Cieszyńskim. W 90. rocznicę tych wydarzeń prezentujemy Państwu wystawę upamiętniającą największe dokonania Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury oraz ich znaczący wkład w rozwój Polskich Skrzydeł.

Realizację wystawy dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Autor scenariusza wystawy: Adrian Rams

Projekt graficzny: dr Sławomir Śląski

Recenzja merytoryczna: dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTiE w Jarosławiu

Recenzja graficzna: Paulina Żak

 

do góry