Nawigacja

Aktualności

Odznaka pamiątkowa „Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty”

Odznaka pamiątkowa „Orzeł śląski 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty”, wydana z okazji 100. rocznicy objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r., stanowi propozycję Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach dla kolekcjonerów i pasjonatów historii regionalnej. Jest czwartą z odznak pamiątkowych poświęconych historii Górnego Śląska w latach 1919-1922.

Wpinka jest repliką oryginalnej odznaki orła śląskiego, którego prawo noszenia na łapkach kurtek mundurowych i płaszczy przyznano 74 Górnośląskiemu Pułkowi Piechoty w 1929 r., na pamiątkę jego wkroczenia na Ziemię Lubliniecką i zajęcia Lublińca w czerwcu 1922 r.

Orzeł śląski został dołączony do okolicznościowego folderu Poczty Polskiej, towarzyszącemu emisji znaczka pocztowego „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”. Od 20 czerwca wraz z kartonikiem, prezentującym historię odznaki 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i wkroczenia w 1922 r. Wojska Polskiego do Lublińca, będzie również dostępny w  Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Św. Jan 10 (liczba egzemplarzy jest ograniczona). Okazją do zdobycia wpinki są także uroczystości 100. rocznicy włączenia części Górnego Śląska do Polski, które odbędą się 25 czerwca w Lublińcu.

Koordynacja projektu: Adam Kurus

do góry