Nawigacja

Aktualności

Wykład o działaniach saperów i pionierów 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku - Częstochowa, 26 maja 2022

W czwartek 26 maja o godz. 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice nt.Spalona ziemia. Saperzy i pionierzy 7 Dywizji Piechoty jako oddziały zaporowe we wrześniu 1939 roku.

Na wypadek wojny z Niemcami, zadaniem 7 Dywizji Piechoty, podobnie jak i pozostałych jednostek Wojska Polskiego walczących w regionie częstochowskim, było prowadzenie działań opóźniających marsz nieprzyjaciela. W tej kwestii niezwykle ważną, choć rzadko docenianą rolę odgrywały pododdziały saperów dywizyjnych oraz pionierów w poszczególnych pułkach piechoty. Wykonywane przez nich liczne zniszczenia i przeszkody znacząco opóźniały działania nieprzyjaciela, a ich zakres był niezwykle szeroki. Wysadzanie mostów, wiaduktów i budynków, zniszczenia i zaminowanie dróg, budowa zapór przeciwpancernych na szosach, wykonywanie zalewów na nadrzecznych łąkach i zawał z drzew w lasach, to tylko niektóre z rodzajów prowadzonych działań na częstochowskim odcinku frontu.

W czasie wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wyglądała struktura dywizyjnego 7 batalionu saperów oraz pułkowego plutonu pionierów, a także jakie zadania przed nimi stawiano w ramach wsparcia własnych oddziałów (np. budowa umocnień polowych, budowa przepraw, naprawa dróg), a jakie w kontekście prowadzonych działań opóźniających. Przedstawiony został bezprecedensowy wysiłek saperów i pionierów 7 DP w kontekście wykonanych zniszczeń i przeszkód w rejonie Częstochowy i Lublińca oraz m.in. znaczenie operacji zniszczenia nowoczesnego węzła kolejowego w Herbach.

Całość została zobrazowana dziesiątkami archiwalnych zdjęć z września 1939 roku, dokumentujących omawiane działania polskich saperów w rejonie Częstochowy. Dodatkową atrakcją była prezentacja sylwetki i wyposażenia sapera Wojska Polskiego z września 1939 roku przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

Spotkanie stanowiło ósmy z cyklu wykładów:  II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.                  

Kolejne spotkanie - ostatnie przed okresem wakacyjnym - odbędzie się w czwartek 9 czerwca. Szczegóły podamy w przyszłym tygodniu.

Fot. Magdalena Barczyk-Kurus

 

  • Wykład o działaniach saperów i pionierów 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku - Częstochowa, 26 maja 2022
    Wykład o działaniach saperów i pionierów 7 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 roku - Częstochowa, 26 maja 2022

 

do góry