Nawigacja

Aktualności

Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Prezydent RP Andrzej Duda w obecności przedstawicieli instytucji województwa śląskiego i opolskiego podpisał uroczyście dokumenty kierujące do Sejmu RP projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. W uroczystości wziął udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

  • Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Fot. Jakub Szymczuk KPRP
    Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Fot. Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. PROJEKT >>

Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił z inicjatywą ustawodawczą.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z tak ważną inicjatywą – mówił Andrzej Duda podczas spotkania. – Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę.

Prezydent podkreślił też znaczenie powstań śląskich:

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej. Dlatego – jak wskazywał Andrzej Duda – właśnie to ten dzień, 20 czerwca, został wybrany jako ten, który – mam nadzieję – wkrótce zostanie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich.

 

Apel do Prezydenta RP wystosował w styczniu 2022 r. Sejmik Województwa Śląskiego: „Dla zniszczonej wojną Polski region ten miał absolutnie fundamentalne znaczenie. Zaawansowany technologiczne, z ogromnym potencjałem gospodarczym, a także tradycją ciężkiej pracy rokował nadzieją na szybki rozwój ekonomiczny całego państwa. (...) Po wielowiekowej rozłące część Górnego Śląska wróciła do Macierzy. Był to końcowy akt formowania odradzającego się państwa polskiego oraz kształtowania jego zachodniej granicy. Druga Rzeczpospolita zyskała więc nie tylko zasobny i nowoczesny okręg przemysłowy o ogromnym potencjale ekonomicznym i gospodarczym, ale co ważniejsze obszar, który okazał się silnym bastionem patriotyzmu.

Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci i oddanie hołdu bohaterom, którzy przywrócili Śląsk Polsce. Ich bezprzykładne męstwo i poświęcenie wzbudza najwyższy szacunek i wyrazy uznania. Z dumą możemy dziś spojrzeć w przeszłość, wspominając wydarzenia sprzed wieku, jako wzór patriotyzmu dla współczesnych i drogowskaz dla przyszłych pokoleń Polaków”.

Materiał prasowy KPRP, mat. wł.

do góry