Nawigacja

Aktualności

Gala finałowa i podsumowanie XII edycji Wojewódzkiego konkursu historyczno-literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu" – Katowice, 8 kwietnia 2022

W 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Zbrodnia Katyńska stanowiła jedną z największych katastrof w dziejach Polski. Sowieci wymordowali połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego, równocześnie dziesiątkując szeregi obywateli, którzy stanowili intelektualną i moralną elitę Rzeczypospolitej.

W 2010 r. wystąpiłam z inicjatywą konkursu, który wpisuje się w proces zachowania pamięci o zbrodni na polskich żołnierzach w 1940 r. Dziś, Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego i stanowi niewyczerpane źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o tym bolesnym fragmencie naszej historii – Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. 

W piątek,  8 kwietnia 2022 r.  w siedzibie Polskiego Radia Katowice (ul. Ligonia 29, Katowice) odbyła się gala finałowa i podsumowanie tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu", który od 13 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 220 prac z całego województwa śląskiego, łącznie w trzynastu edycjach wzięło udział trzy tysiące młodych osób.  Po ogłoszeniu werdyktu jury i wręczeniu nagród dla laureatów konkursu, uczestnicy uroczystości wysłuchali recitalu Marcina Stycznia. W wydarzeniu wziął udział Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym katowickiego oddziału IPN.

  • Konkurs Katyński J Wiśniewskiej
    Konkurs Katyński J Wiśniewskiej
do góry