Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” w Radiu Katowice

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Polskie Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2022.

Na opowieść o bohaterach zaprasza Ewelina Kosałka-Passia (Radio Katowice).

Do wysłuchania audycji zapraszamy zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 12.30.

W ciągu ostatnich czterech lat Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przygotował cztery edycje kalendarzy z serii „Z myślą o Niepodległej”. Na ich kartach przedstawiano najważniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska sprzed stu laty, które zaważyły na losach regionu i jego mieszkańców. W 2022 r. przypada setna rocznica przejęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im terytoriów Górnego Śląska. Z ziem Górnego Śląska oraz Śląska Cieszyńskiego przyłączonych do II Rzeczypospolitej utworzono województwo śląskie, które stało się przemysłowym sercem odrodzonego kraju. Tym właśnie wydarzeniom poświęcone są karty kalendarza ściennego na 2022 r. Wydawnictwo jest ostatnim z serii kalendarzy „Z myślą o Niepodległej”, wydawanych od 2018 r. dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowania się jej granic i stanowi zamknięcie tego niezwykłego projektu.

Kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej“ to projekt o charakterze edukacyjnym, popularyzujący historię Górnego Śląska, związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz walką o włączenie regionu w jej granice. Zakłada powstanie pięciu kalendarzy ściennych na lata 2018-2022, czyli okres świętowania stulecia trzech powstań śląskich oraz oficjalnego przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. Kalendarz opracowywany jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i wydawany przez Oddział IPN w Katowicach. Powstaje w oparciu o archiwalne fotografie pozyskiwane z muzeów, bibliotek, archiwów i zbiorów osób prywatnych, opatrzone komentarzem historycznym oraz w atrakcyjnej oprawie graficznej.

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” (2018)

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” (2019)

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” (2020)

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej“ (2021)

do góry