Nawigacja

Aktualności

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej“ w Radiu Katowice (2021)

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Radio Katowice zapraszają na cykl audycji nawiązujących do kalendarza ściennego na rok 2021. Na kartach kalendarza przypominamy o najważniejszych wydarzeniach 1921 r. na Górnym Śląsku - plebiscycie górnośląskim oraz III powstaniu śląskim.

Na kartach pierwszego kalendarza „Z myślą o Niepodległej” na rok 2018 przedstawiono dwunastu działaczy, dążących do włączenia Górnego Śląska w granice odradzającej się Rzeczypospolitej.

Drugi kalendarz z cyklu „Z myślą o Niepodległej” poświęcony jest wydarzeniom roku 1919 na Górnym Śląsku. Kalendarz zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński oraz I powstaniem śląskim. Z kart kalendarza spoglądają nasi przodkowie, czynnie realizujący wyszytą na sztandarach maksymę „Ojczyzno moja, gdy Cię mogę wspierać, nie żal mi cierpieć, nie żal mi umierać”. To dzięki ich ofiarności i poświęceniu Śląsk po kilku stuleciach powrócił do Polski.

Kalendarz ścienny na 2020 r. „Z myślą o Niepodległej” jest trzecim z serii kalendarzy wydawanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w kolejnych latach świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zamierzeniem twórców jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy brali udział w walkach o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Dzięki starannej selekcji archiwalnych zdjęć oraz opatrzeniu ich opisami historycznymi, kalendarz pełni również funkcje edukacyjne.

Kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej“ to projekt o charakterze edukacyjnym, popularyzujący historię Górnego Śląska, związany z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz walką o włączenie regionu w jej granice. Zakłada powstanie pięciu kalendarzy ściennych na lata 2018-2022, czyli okres świętowania stulecia trzech powstań śląskich oraz oficjalnego przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej. Kalendarz opracowywany jest przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i wydawany przez Oddział IPN w Katowicach. Powstaje w oparciu o archiwalne fotografie pozyskiwane z muzeów, bibliotek, archiwów i zbiorów osób prywatnych, opatrzone komentarzem historycznym oraz w atrakcyjnej oprawie graficznej.

Na opowieść o bohaterach zaprasza Ewelina Kosałka-Passia (Radio Katowice).

Do wysłuchania audycji zapraszamy zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 12.30.

Audycja „Brytyjczycy“.

Sto lat plebiscytu na Górnym Śląsku.

Plebiscyt.

Wielki Tydzień Górnośląski.

III powstanie śląskie.

Jan Faska i hrabia Maciej Mielżyński.

Wojciech Korfanty.

Wanda Jordanówna

Wawelberg

Kolęda.

Polecamy archiwalne audycje:

Cykl audycji w Polskim Radiu Katowice „Z myślą o Niepodległej” (2018)

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” (2019)

Cykl audycji „Z myślą o Niepodległej” w Polskim Radiu Katowice (2020)

do góry