Nawigacja

Aktualności

Polecamy broszurę edukacyjną „Rok 1920 na Górnym Śląsku“

  • Broszura edukacyjna „Rok 1920 na Górnym Śląsku“.
    Broszura edukacyjna „Rok 1920 na Górnym Śląsku“.

Właśnie ukazała się broszura edukacyjna „Rok 1920 na Górnym Śląsku“, autorstwa Renaty Skoczek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Wydawnictwo jest katalogiem wystawy o tej samej nazwie, której wernisaż odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym im. H. Sławika przy ul. św. Jana 10 w październiku 2020 r.

Katalog wystawy przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w ramach obchodów stulecia powstań śląskich, uzupełniony o unikalne fotografie i dokumenty, które nie znalazły miejsca na planszach wystawienniczych. Publikacja składa się z ośmiu rozdziałów i wstępu. Przedstawia najważniejsze wydarzenia roku 1920 w regionie od momentu, kiedy rozpoczęły obowiązywać postanowienia traktatu wersalskiego, do ogłoszenia przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową regulaminu plebiscytu. Zawiera 37 ilustracji, w tym fotografie, dokumenty życia społecznego, odznaki, sztandary, mapy, które są wynikiem bogatej kwerendy przeprowadzonej w zbiorach wielu muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji prywatnych. 

Broszura jest bezpłatna, dostępna od stycznia 2021 r. w katowickim Przystanku Historia, po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerem telefonu 32 207 07 00. Stanowi kolejną pozycję z serii broszur edukacyjnych OBEN IPN Katowice o tematyce górnośląskiej.

do góry