Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wokół książki Michała Przeperskiego "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna" - Katowice, 8 października 2021 r.

W piątek 8 października o godzinie 16.30  w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach, ul. św. Jana 10, III p.,  odbyło się spotkanie pt. Dziennikarz i polityk. Wokół książki Michała Przeperskiego "Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna".

Postać redaktora naczelnego „Polityki" i premiera PRL, a także śląskie wątki w jego wspomnieniach, przedstawił autor.

Spotkanie moderował dr Bogusław Tracz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Mieczysław Franciszek Rakowski, ostatni I sekretarz KC PZPR (1989–1990), premier (1988–1989), wicepremier (1981–1985) oraz wicemarszałek Sejmu PRL (1985–1988), współtwórca i wieloletni redaktor naczelny tygodnika „Polityka” (1958–1982). Długotrwała kariera polityczna oraz nimb „liberała” czynią z niego jedną z najbardziej interesujących postaci w dziejach PRL. Wychowany na kujawskiej wsi, wchodził w dorosłość w czasie wojny i zaraz po jej zakończeniu. Był self-made manem PRL, lecz jego fryzury (i nuworyszostwo) zostały obśmiane przez Leopolda Tyrmanda. Jednocześnie konsekwentnie próbował racjonalizować ustrój i piąć się po szczeblach kariery. Im bardziej cenili go towarzysze partyjni, tym bardziej oddalał się od niegdyś bliskich mu salonów towarzyskich Warszawy.

Ta książka to próba bilansu skomplikowanego życiorysu politycznego. Rakowski jest pierwszym przywódcą PZPR, który doczekał się całościowej biografii naukowej.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Ruch komunikstyczny i aparat władzy 1917–1990”.

do góry