Nawigacja

Aktualności

Historyk dr Tomasz Kurpierz z katowickiego IPN nagrodzony przez prezydenta Katowic w dziedzinie kultury – Katowice, 9 września 2021

Grzegorz Płonka, dr Tomasz Kurpierz, Marcin Marten zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Nagrody zostały wręczone 9 września w Willi Goldsteinów.

W gronie laureatów znalazł się dr Tomasz Kurpierz, historyk z Oddziału IPN w Katowicach, autor książki „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“. 

Nagrodzony został także  Grzegorz Płonka, muzyk i aranżer, dziennikarz, pisarz i popularyzator śląskiej kultury. Z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”,  wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa” z Opola – „Przyszli po wypłata górniki masami” oraz „Kaj ze mi się podzioł”.

Jednym z trzech tegorocznych nagrodzonych był Marcin Marten, znany również z występów w zespole hip-hopowym „Kaliber 44", którego był współzałożycielem, od 2002 r. prowadzi solową działalność artystyczną.

W czwartek nagrodę odebrał ponadto laureat z 2020 r. Robert Talarczyk – aktualny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, reżyser teatralny i aktor, również tłumacz i autor piosenek, związany artystycznie ze scenami Śląska, a szczególnie Katowic.

Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Tomasz Kurpierz - absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr historii, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach, zajmuje się m.in. historią polityczną i społeczną Górnego Śląska w XX wieku oraz biografistyką, autor i współautor kilku książek, m.in. Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty, Katowice-Warszawa 2020; Zygmunt Lasocki 1867–1948. Między polityką a działalnością społeczną, Toruń 2009; „Solidarność” śląsko-dąbrowska 1980–1981. Szkic do monografii i dokumenty własne (współautor Jarosław Neja), Katowice 2012; Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989, Katowice 2012; Wypatrując Andersa. Konspiracja niepodległościowa w województwie śląskim 1945–1948, Katowice-Warszawa 2019 (współautorzy Adam Dziuba, Dariusz Węgrzyn).

  • Publikacja „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“.
    Publikacja „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“.

 

do góry