Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie podobozu Bismarckhütte KL Auschwitz Birkenau w Chorzowie, 25 maja 2021

Data zorganizowania wydarzenia jest symboliczna – 25 maja upamiętniamy 73. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Tego dnia obchodzimy ponadto Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony przez Europejski Parlament w 2019 r., który objął odsłonięcie pomnika swoim patronatem.

25 maja w Chorzowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby „Dłoń”, która upamiętnia miejsce, w którym funkcjonował w latach 1944 - 1945 obóz „Bismarckhütte” jako filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Pomnik znajduje się na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Jubileuszowej i Stefana Batorego w Chorzowie. Odsłonięcia pomnika dokonał Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości Instytut reprezentowali: dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN oraz Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.  

Uroczystość jest finałem projektu poświęconego upamiętnieniu miejsca, w którym w latach 1944–1945 funkcjonował obóz „Bismarckhütte“ stanowiący podobóz niemieckiego obozu KL Auschwitz – Birkenau. Została odsłonięta rzeźba „Dłoń“ autorstwa tyskiego rzeźbiarza - Tomasza Wenklara. Forma rzeźbiarska jest syntezą betonowych słupów ogrodzenia układających się w kształt ludzkiej ręki. Surowość faktury oraz materiał, z którego rzeźba jest wykonana odnosi się do betonowych, oświęcimskich słupów wytyczających obrys obozu, a tym samym odgradzających więźniów od normalnego życia. Układ dłoni oraz zagięte od góry „palce„ tworzą formę niszy, którą od strony frontalnej jest zamknięta poziomymi pasami drapieżnej formy przerysowanego i przeskalowanego drutu kolczastego (w tym przypadku odlanego z brązu i odpowiednio zapatynowanego). Kształt dłoni wraz z drutami tworzą sferę wyizolowaną z normalnej przestrzeni – symboliczną formę klatki.

Projekt został zrealizowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej oraz miasta Chorzowa z inicjatywy Grzegorza Rosengartena.

Uroczystości towarzyszyła wystawa plenerowa – „Widma Pamięci” autorstwa Macieja Niesłonego, która przedstawia portrety więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady oraz powojennego, komunistycznego obozu pracy „Zgoda” w Świętochłowicach.

Na zakończenie wtorkowych uroczystości, w 73. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, delegacja katowickiego oddziału IPN  wraz z synem rotmistrza Andrzejem Pileckim złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą rtm. Witoldowi Pileckiemu w Chorzowie na skwerze imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego (w ramach akcji „Znicze pamięci w godzinę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego).

 

 

 

do góry