Nawigacja

Aktualności

Rajd rowerowy w 82. rocznicę pierwszego transportu 728 więźniów do niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz

14 czerwca, w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz, obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

  • Rajd rowerowy w 82 rocznicę pierwszego transportu 728 więźniów do niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz
    Rajd rowerowy w 82 rocznicę pierwszego transportu 728 więźniów do niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz
  • 25 maja 2021 r.  w Chorzowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby „Dłoń”, która upamiętnia miejsce, w którym funkcjonował w latach 1944 - 1945 obóz „Bismarckhütte” jako filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. fot. arch.
    25 maja 2021 r. w Chorzowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby „Dłoń”, która upamiętnia miejsce, w którym funkcjonował w latach 1944 - 1945 obóz „Bismarckhütte” jako filia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. fot. arch.

14 czerwca 2022 r., dokładnie w 82. rocznicę pierwszego transportu 728 więźniów do niemieckiego nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz chorzowski Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko przy współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zorganizował Rajd rowerowy. Uczniowie chorzowskich szkół ponadpodstawowych – Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, III Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Nikoli Tesli, przebyli trasę około 60 kilometrów dla uczczenia pamięci pierwszego transportu do obozu Auschwitz. Rajd wyruszył o godz. 7.45  spod symbolicznego postumentu upamiętniającego chorzowski podobóz KL Auschwitz, Bismarckhütte (zbieg ulic Batorego i Jubileuszowej w Chorzowie Batorym) i prowadził pod bramy KL Auschwitz. W Oświęcimiu młodzież wzięła udział w oficjalnych obchodach upamiętniających rocznicę wraz z delegacjami władz państwowych i organizatorami obchodów. Miała rówież okazję spotkać się i porozmawiać z więźniami KL Auschwitz i ich rodzinami.  Dzień wcześniej w ramach poszerzenia edukacyjnego w auli Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się prelekcja dotycząca Obozu Koncentracyjnego dla Dzieci na ul. Przemysłowej w Łodzi, przeprowadzona przez edukatora z łódzkiego Muzeum Polskich Dzieci Ofiar Totalitaryzmu, Jolantę Sowińską-Gogacz.

Projekt został zrealizowany przy współpracy Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko, Komitetu 14 czerwca,  Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA Katowice, Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu i Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego.

do góry