Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Katowice, 1 marca 2021

Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych“, które odbędą się 1 marca 2021 r. o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Katowicach przy ul. Murckowskiej (sektor 37).

Uroczystość odbędzie się w miejscu, w którym staraniem IPN powstaje kwatera grobów wojennych Żołnierzy Niezłomnych. W jej centrum znajduje się pomnik „Gloria Victis” upamiętniający żołnierzy i członków powojennych organizacji niepodległościowych ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego. Po jego obu stronach będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez Instytut w ramach prowadzonych prac poszukiwawczo-archeologicznych. 

W trakcie wydarzenia zaplanowano uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika, apel pamięci i odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania związane z pandemią COVID-19 do udziału w uroczystości zapraszamy wyłącznie delegatów instytucji państwowych i samorządowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, Kościoła, harcerzy, szkół oraz mediów.

Ponadto, podtrzymując tradycję z lat poprzednich, 1 marca 2021 r. o godz. 18.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach zostanie odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz jedenasty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

 

do góry