Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online „Konspiracja młodzieżowa w Chorzowie w latach 1948-1956“

  • Konspiracja młodzieżowa w Chorzowie 1948-1956 (okładka).
    Konspiracja młodzieżowa w Chorzowie 1948-1956 (okładka).

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji online o zjawisku konspiracji młodzieżowej na przykładzie Chorzowa w latach 1948-1956. W dyskusji wzięli udział: dr Anna Badura z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach oraz Angelika Blinda, Renata Skoczek i Ryszard Mozgol z OBEN IPN w Katowicach. Premiera transmisji odbyłą się 31 marca 2021 r. na kanale YouTube IPN Katowice oraz Facebooku Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

W ostatnim czasie ukazała się najnowsza publikacja Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach „Konspiracja młodzieżowa w Chorzowie 1948-1956“.

Broszura przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach przedstawia zjawisko młodzieżowej konspiracji w Chorzowie w okresie stalinizmu.  W dziewiątym pod względem liczby ludności mieście w Polsce i jednym z największych ośrodków przemysłu ciężkiego, działało co najmniej 10 organizacji antykomunistycznych. Publikacja przedstawia charakterystykę i działalność dziewięciu z nich wraz z biogramami dowódców. Ponadto zawiera wstęp oraz  trzy rozdziały wprowadzające, w których  omówione zostały takie problemy jak ideologizacji życia społecznego, zjawisko konspiracji młodzieżowej na Górnym Śląsku oraz krótką charakterystykę Chorzowa na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Ostatni podsumowujący rozdział został poświęcony losom uczestników konspiracji po odbyciu kar więzienia. Publikacja bogato ilustrowana zdjęciami  ze zbiorów archiwów, bibliotek, muzeów, szkół  oraz osób prywatnych.

Autorami publikacji są Angelika Blinda, Renata Skoczek i Ryszard Mozgol.

Broszura jest bezpłatna, dostępna w Przystanku Historia IPN Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika w Katowicach, ul. Św. Jana 10, po uprzednim umówieniu się telefonicznym pod numerem telefonu 32 207 07 00.

 

 

do góry