Nawigacja

Aktualności

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2020 r. przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, która polega na zapaleniu świec dnia 13 grudnia 2020 r. o godz. 19.30 w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej, w szczególności jednak w zwykłych domach.

„Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić” – to fragment bożonarodzeniowego orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana, który w 1981 roku wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego. Stan wojenny był jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w powojennej historii Polski. W tak trudnym czasie gest solidarności wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Świecę, symbolizującą światło wolności, zapalił tamtej zimy w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie Papież Jan Paweł II. Zapłonęła także w Białym Domu i szeregu innych miejsc. W podobny sposób swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Polecamy także wystawę elementarną Stan wojenny 1981–1983 / Matrial law 1981-1983 PL/EN, którą można pobrać ze strony IPN w wersji polsko i angielskojęzycznej. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Wystawa prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in. Archiwum Confédération française démocratique du travail, ośrodka Pamięć i Przyszłość, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

Polecamy publikacje katowickiego IPN przygotowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na temat stanu wojennego, kilka tytułów do pobrania ze strony Instytutu: „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne“, „Grudzień 1981 roku w województwie katowickim“, „14 dni pod ziemią. KWK „Piast” w Bieruniu. 14–28 grudnia 1981 roku“, „Idą pancry na Wujek“.

Na stronie  internetowej prezentujemy materiały wykonane przez internowanych podczas ich uwięzienia w różnych obozach w czasie stanu wojennego, które znajdują się w zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

Wydarzenia upamiętniające 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego:

Inauguracja portalu „Encyklopedia Solidarności” w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Na spotkaniu z cyklu „Śląsk od morza do morza” o zbuntowanym regionie NSZZ „Solidarność” na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim – 10 grudnia 2020

Twarze Solidarności – debata on-line – 10 grudnia 2020 godz. 18.00

Bielsko-Biała w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Wirtualna premiera książki „Gliwicka opozycja 1976–1990. Relacje świadków i uczestników“ dostępna od 13 grudnia, godz. 12.00 na muzealnym kanale YouTube

Rozmowa z  dr. Andrzejem Sznajderem, dyrektorem Oddziału IPN w Katowicach na temat kulisów wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. na atenie Polskiego Radia Katowice – 13 grudnia 2020 r. godz 14.15.

39. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” – Katowice, 16 grudnia 2020

do góry