Nawigacja

Aktualności

Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia”

  • Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.
    Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.

Radio eM oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia” emitowanego w środy i piątki  o godz. 20.05. W kolejnych programach zostanie zaprezentowana działalność Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz nowości wydawnicze katowickiego IPN.

Czy w dobie pandemii możliwa jest normalna działalność takich miejsc jak Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika? O edukacji historycznej, która - jak wiele innych dziedzin - przeniosła się do Internetu oraz nowych inicjatywach i propozycjach IPN opowiedziliśmy w pierwszej audycji. Gościem Anety Kuberskiej-Bębas będzie Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W audycji 4 grudnia 2020 r., w dniu wspomnienia św. Barbary, kiedy swoje święto obchodzą górnicy przenieśliśmy się do czasów, gdy górnictwo było najważniejszym symbolem Górnego Śląska i opowiedzieliśmy m.in. o historii współzawodnictwa w tym sektorze w PRL. Gościem programu był dr Bogusław Tracz, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

W kolejnej audycji wyemitowanej  11 grudnia 2020 r. odpowiedzieliśmy na pytanie jak opowiadać młodym ludziom o historii Górnego Śląska w XX wieku. To pytanie zadaje sobie wielu nauczycieli historii w naszym regionie. Z pomocą przychodzą publikacje Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Mówiła o nich Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). 

16 grudnia, w kolejna rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, rozmawialiśmy o tragicznych wydarzeniach, które 39 lat temu się tam wydarzyły. Dlaczego przeciwko strajkującym górnikom użyto ostrej amunicji? Jak oceniać te tragedię? O tym w programie mówił dr Andrzej Sznajder i ks. Henryk Bolczyk.

18 grudnia 2020 r.  spotkanie z dr. Tomaszem Kurpierzem (IPN Katowice), autorem książki „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“.

23 grudnia 2020 r. gościem programu była Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, która opowiedziała o VII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck".  Aktulalna edycja  przebiegać będzie tylko w rzeczywistości wirtualnej. W styczniu 2021 r. ukażą się materiały edukacyjne „Idąc po Ich śladach... Ścieżka edukacyjna po Miejscy Pamięci i Przestrogi Ravensbruck".

29 stycznia 2021 r.  w audycji wzięła udział Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). Historyczka mówiła m.in. o piątej edycji festiwalu piosenki „O wolności“ oraz materiałach edukacyjnych dla dzieci przygotowanych z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania  Śląskiego przez IPN.

W piątek 5 lutego 2021 r. została wyemitowana audycja z udziałem Artura Kasprzykowskiego (AIPN Katowice). Gość opowiedział  o nowej zakładce „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego "Twarze Solidarności“, wspólnego projektu „Gościa Niedzielnego“ oraz katowickiego oddziału IPN.

10 lutego 2021 r. gościem audycji była dr Kornelia Banaś (OBEN IPN Katowice), omówila m.in możliwości wykorzystania w pracy edukacyjno-wychowawczej drugiego wydania teki edukacyjnej „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku“.

W środę 24 lutego Renata Skoczek (OBEN IPN Katowice) opowiedziała o tegorocznej edycji  VI Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 

Adam Kondracki w audycji 26 lutego 2021 r. opowiedział o pracach katowickiego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

19 marca 2021 r. gościem programu była Angelika Blinda (OBEN IPN Katowice), która mówiła m.in. o infografice poświęconej plebiscytowi górnośląskiemu w 1921 r., którą opracowała dla nauczycieli z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku.

24 marca 2021 r. gościem audycji był dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Program był poświęcony postaci ks. dr. Franciszka Blachnickiego.

Z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”, wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa” z Opola. Utwory „Przyszli po wypłata górniki masami” oraz „Kaj ze mi się podzioł” pochodzą ze zbioru Adolfa Dygacza. Rozmowa z Grzegorzem Płonką 21 kwietnia 2021 r. 

14 maja 2021 r. gościem audycji był prok. Michał Skwara, który prowadził śledztwo IPN w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II, ponadto jest autorem publikacji IPN – »Papież musiał zginąć«. Wyjaśnienia Ali Agcy” (2011) oraz „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.

21 maja 2021 r. gościem był Michał Miwa-Młot, który przygotowuje wystawę IPN o zrzucie pierwszym zrzucie cichociemnych, który miał miejsce 80 lat temu i historii tej elitarnej formacji wojskowej. 

9 czerwca 2021 r.  Generał? Polityk? Sanacyjny czy komunistyczny? Powstaniec Śląski? Wybitny Górnoślązak? W przypadku Jerzego Ziętka odpowiedzi na każde z tych pytań nie są jednoznaczne. 10 czerwca minęła 120.  rocznica jego urodzin. Kim był wieloletni gospodarz woj. śląskiego i katowickiego w okresie PRL i skąd wzięła się na Śląsku jego legenda? M.in. o tym rozmawiamy z dr Bogusławem Traczem.

15 września 2021 r. gościem audycji był Adam Kondracki z pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.

Archiwalne audycje:

Jaka edukacja historyczna w dobie pandemii?

Wincenty Pstrowski i współzawodnictwo pracy w górnictwie. 

Publikacje IPN o powstaniach śląskich i czasach, kiedy Katowice były Stalinogrodem.

Rocznica pacyfikacji na kopalni Wujek.

Kim był Henryk Sławik?

Historia młodych Polek - więźniarek obozu w Ravensbruck.

Historia dla najmłodszych.

Historia strajku na Podbeskidziu.

Teka edukacyjna IPN o Tragedii Górnośląskiej

Młodzieżowa konspiracja antykomunistyczna

W jaki sposób bada się historię żołnierzy podziemia antykomunistycznego?

Powstania Śląskie w pieśniach powstańczych

Historia cichociemnych

120. rocznica urodzin Jerzego Ziętka

do góry