Nawigacja

Aktualności

Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia”

  • Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.
    Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.
  • Okładki książek »Papież musiał zginąć«. Wyjaśnienia Ali Agcy” (2011) oraz „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.
    Okładki książek »Papież musiał zginąć«. Wyjaśnienia Ali Agcy” (2011) oraz „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.

Radio eM oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia” emitowanego w środy i piątki  o godz. 20.05. W kolejnych programach zostanie zaprezentowana działalność Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz nowości wydawnicze katowickiego IPN.

Czy w dobie pandemii możliwa jest normalna działalność takich miejsc jak Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika? O edukacji historycznej, która - jak wiele innych dziedzin - przeniosła się do Internetu oraz nowych inicjatywach i propozycjach IPN opowiedziliśmy w pierwszej audycji. Gościem Anety Kuberskiej-Bębas będzie Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W audycji 4 grudnia 2020 r., w dniu wspomnienia św. Barbary, kiedy swoje święto obchodzą górnicy przenieśliśmy się do czasów, gdy górnictwo było najważniejszym symbolem Górnego Śląska i opowiedzieliśmy m.in. o historii współzawodnictwa w tym sektorze w PRL. Gościem programu był dr Bogusław Tracz, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

W kolejnej audycji wyemitowanej  11 grudnia 2020 r. odpowiedzieliśmy na pytanie jak opowiadać młodym ludziom o historii Górnego Śląska w XX wieku. To pytanie zadaje sobie wielu nauczycieli historii w naszym regionie. Z pomocą przychodzą publikacje Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Mówiła o nich Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). 

16 grudnia, w kolejna rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, rozmawialiśmy o tragicznych wydarzeniach, które 39 lat temu się tam wydarzyły. Dlaczego przeciwko strajkującym górnikom użyto ostrej amunicji? Jak oceniać te tragedię? O tym w programie mówił dr Andrzej Sznajder i ks. Henryk Bolczyk.

18 grudnia 2020 r.  spotkanie z dr. Tomaszem Kurpierzem (IPN Katowice), autorem książki „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“.

23 grudnia 2020 r. gościem programu była Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, która opowiedziała o VII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck".  Aktulalna edycja  przebiegać będzie tylko w rzeczywistości wirtualnej. W styczniu 2021 r. ukażą się materiały edukacyjne „Idąc po Ich śladach... Ścieżka edukacyjna po Miejscy Pamięci i Przestrogi Ravensbruck".

29 stycznia 2021 r.  w audycji wzięła udział Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). Historyczka mówiła m.in. o piątej edycji festiwalu piosenki „O wolności“ oraz materiałach edukacyjnych dla dzieci przygotowanych z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania  Śląskiego przez IPN.

W piątek 5 lutego 2021 r. została wyemitowana audycja z udziałem Artura Kasprzykowskiego (AIPN Katowice). Gość opowiedział  o nowej zakładce „Strajk generalny na Podbeskidziu” w ramach serwisu internetowego "Twarze Solidarności“, wspólnego projektu „Gościa Niedzielnego“ oraz katowickiego oddziału IPN.

10 lutego 2021 r. gościem audycji była dr Kornelia Banaś (OBEN IPN Katowice), omówila m.in możliwości wykorzystania w pracy edukacyjno-wychowawczej drugiego wydania teki edukacyjnej „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku“.

W środę 24 lutego Renata Skoczek (OBEN IPN Katowice) opowiedziała o tegorocznej edycji  VI Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 

Adam Kondracki w audycji 26 lutego 2021 r. opowiedział o pracach katowickiego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

19 marca 2021 r. gościem programu była Angelika Blinda (OBEN IPN Katowice), która mówiła m.in. o infografice poświęconej plebiscytowi górnośląskiemu w 1921 r., którą opracowała dla nauczycieli z okazji 100. rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku.

24 marca 2021 r. gościem audycji był dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Program był poświęcony postaci ks. dr. Franciszka Blachnickiego.

Z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie”, wydanej przez Fundację „Dla Dziedzictwa” z Opola. Utwory „Przyszli po wypłata górniki masami” oraz „Kaj ze mi się podzioł” pochodzą ze zbioru Adolfa Dygacza. Rozmowa z Grzegorzem Płonką 21 kwietnia 2021 r. 

14 maja 2021 r. gościem audycji był prok. Michał Skwara, który prowadził śledztwo IPN w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II, ponadto jest autorem publikacji IPN – »Papież musiał zginąć«. Wyjaśnienia Ali Agcy” (2011) oraz „Agca nie był sam. Wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.

21 maja 2021 r. gościem był Michał Miwa-Młot, który przygotowuje wystawę IPN o zrzucie pierwszym zrzucie cichociemnych, który miał miejsce 80 lat temu i historii tej elitarnej formacji wojskowej. 

Archiwalne audycje:

Jaka edukacja historyczna w dobie pandemii?

Wincenty Pstrowski i współzawodnictwo pracy w górnictwie. 

Publikacje IPN o powstaniach śląskich i czasach, kiedy Katowice były Stalinogrodem.

Rocznica pacyfikacji na kopalni Wujek.

Kim był Henryk Sławik?

Historia młodych Polek - więźniarek obozu w Ravensbruck.

Historia dla najmłodszych.

Historia strajku na Podbeskidziu.

Teka edukacyjna IPN o Tragedii Górnośląskiej

Młodzieżowa konspiracja antykomunistyczna

W jaki sposób bada się historię żołnierzy podziemia antykomunistycznego?

Powstania Śląskie w pieśniach powstańczych

do góry