Nawigacja

Aktualności

Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia”

  • Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.
    Radio eM oraz katowicki Oddział IPN zapraszają na cykl audycji „A to historia”.

Radio eM oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zapraszają na cykl audycji w ramach magazynu historycznego „A to historia” emitowanego w środy i piątki  o godz. 20.05. W czterech kolejnych programach zostanie zaprezentowana działalność Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz nowości wydawnicze katowickiego IPN.

Czy w dobie pandemii możliwa jest normalna działalność takich miejsc jak Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika? O edukacji historycznej, która - jak wiele innych dziedzin - przeniosła się do Internetu oraz nowych inicjatywach i propozycjach IPN opowiedziliśmy w pierwszej audycji. Gościem Anety Kuberskiej-Bębas będzie Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

W audycji 4 grudnia, w dniu wspomnienia św. Barbary, kiedy swoje święto obchodzą górnicy przenieśliśmy się do czasów, gdy górnictwo było najważniejszym symbolem Górnego Śląska i opowiedzieliśmy m.in. o historii współzawodnictwa w tym sektorze w PRL. Gościem programu był dr Bogusław Tracz, historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

W kolejnej audycji wyemitowanej  11 grudnia 2020 r. odpowiedzieliśmy na pytanie jak opowiadać młodym ludziom o historii Górnego Śląska w XX wieku. To pytanie zadaje sobie wielu nauczycieli historii w naszym regionie. Z pomocą przychodzą publikacje Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Mówiła o nich Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). 

16 grudnia, w kolejna rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach, rozmawialiśmy o tragicznych wydarzeniach, które 39 lat temu się tam wydarzyły. Dlaczego przeciwko strajkującym górnikom użyto ostrej amunicji? Jak oceniać te tragedię? O tym w programie mówił dr Andrzej Sznajder i ks. Henryk Bolczyk.

18 grudnia 2020 r.  spotkanie z dr. Tomaszem Kurpierzem (IPN Katowice), autorem książki „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty“.

23 grudnia 2020 r. gościem programu była Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, która opowiedziała o VII edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck".  Aktulalna edycja  przebiegać będzie tylko w rzeczywistości wirtualnej. W styczniu 2021 r. ukażą się materiały edukacyjne „Idąc po Ich śladach... Ścieżka edukacyjna po Miejscy Pamięci i Przestrogi Ravensbruck".

I audycja – Jaka edukacja historyczna w dobie pandemii?

II audycja – Wincenty Pstrowski i współzawodnictwo pracy w górnictwie. 

III audycja  – Publikacje IPN o powstaniach śląskich i czasach, kiedy Katowice były Stalinogrodem.

IV audycja – Rocznica pacyfikacji na kopalni Wujek.

V audycja – Kim był Henryk Sławik?

VI audycja – Historia młodych Polek - więźniarek obozu w Ravensbruck

 

do góry