Nawigacja

Publikacje zwarte

Solidarni z Rumunią. Grudzień 1989 – styczeń 1990

Solidarni z Rumunią. Grudzień 1989 – styczeń 1990, wstęp Konrad Białecki, fot. Jan Kołodziejski, red. Jerzy Bednarek, Wojciech Kujawa, Anna K. Piekarska, Warszawa–Poznań 2009, 224 s. (seria „Albumy”)

W końcu 1989 r. doszło do otwartego wystąpienia społeczeństwa rumuńskiego przeciwko rządom Nicolae Ceauşescu. Grudniowe walki, zapoczątkowane protestami przeciwko przeniesieniu pastora László Tőkésa z parafii w Timişoarze, doprowadziły do śmierci dyktatora i demontażu struktur komunistycznego państwa. Wydarzenia w Rumunii wywołały w polskim społeczeństwie wielką falę sympatii i współczucia dla narodu, który w dramatycznych okolicznościach odzyskiwał suwerenność. Jeszcze trwały walki na ulicach rumuńskich miast, gdy w Polsce rozpoczęto organizowanie pomocy humanitarnej dla walczących Rumunów.

Prezentowana publikacja jest fotograficzną relacją jednej z takich spontanicznych wypraw z darami dla Rumunii. Stanowi zarazem świadectwo gwałtownych przemian, zachodzących w Rumunii pod koniec 1989 r. W znacznej mierze składa się z niepublikowanych dotąd fotografii, wykonanych przez Jana Kołodziejskiego. Rozdziały: „Podróż”, „Pomoc”, „Bukareszt-miasto”, „Bukareszt-cmentarz”, „Bukareszt-telewizja” i „Timişoara” ukazują kolejne etapy ekspedycji. „Fotografowałem – jak pisze autor – nie tylko ludzi, ale także miasta, budynki, zniszczenia, wojsko na ulicach. Szczególnie poruszające wydają mi się, zwłaszcza teraz, po latach, zdjęcia miejsc pamięci, jakich wiele widzieliśmy na ulicach i placach rumuńskich miast”.

Publikacja została przygotowana w języku polskim i rumuńskim.
 

do góry