Nawigacja

Publikacje zwarte

Stan wojenny w regionie łódzkim w dokumentach Służby Bezpieczeństwa

Stan wojenny w regionie łódzkim w dokumentach Służby Bezpieczeństwa, wstęp Robert Rabiega, wybór i oprac. Michał Kopczyński, Robert Rabiega, Warszawa–Łódź 2008, 524 s. (seria „Dokumenty”, t. 31)

Stan wojenny w Polsce, obok bardzo istotnych strat ludzkich i materialnych, doprowadził do zniszczenia kiełkujących przejawów społeczeństwa obywatelskiego. Dziesięciomilionowy ruch „Solidarność” zrodził w Polakach, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, poczucie, iż mogą mieć realny wpływ na losy zakładu pracy, lokalnej społeczności, na losy własnego państwa. Represje stanu wojennego, nachalna propaganda i narastający kryzys gospodarczy wywołały w społeczeństwie powszechne poczucie beznadziei i zniechęcenia. Jeśli dodamy do tego fakt zmuszania aktywnych przed 13 grudnia osób do emigracji z Polski, to otrzymamy obraz strat, jakie poniosło polskie społeczeństwo. Efekty tych działań, choć być może na pierwszy rzut oka niezauważalne, odczuwalne są do dzisiaj.

Niniejsza publikacja ukazuje rzeczywistość stanu wojennego w regionie łódzkim z perspektywy dokumentów Służby Bezpieczeństwa. Pomimo jednostronnego spojrzenia są one ważnym źródłem w badaniach nad historią stanu wojennego – odsłaniają mechanizmy funkcjonowania aparatu represji oraz metody walki z solidarnościową opozycją.
 

do góry