Nawigacja

Aktualności

W ramach cyklu historycznego „Pamięć Śląska" polecamy odcinek „Żołnierze wyklęci"

  • Cykl historyczny "Pamięć Śląska".
    Cykl historyczny "Pamięć Śląska".

„Pamięć Śląska” to cykl historyczny, który powstał przy współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum w Gliwicach, w oparciu o tematy z periodyka popularnonaukowego pt. „CzasyPismo". Na zakończenie każdego odcinka proponujemy krótkie spotkanie z autorem ciekawej historycznej pozycji książkowej.

W pierwszym odcinku udział biorą:

  • Dr hab. Adam Dziuba (OBBH IPN Katowice) mówi o tzw. podziemiu poakowskim, o wpływie referendum z 1947 r. na jego działania, a także o działaniach grupy Pawła Cierpioła i jego akcjach.
  • Dr Dariusz Węgrzyn (OBBH IPN Katowice) przedstawia podziemie narodowe, mówi o rozprawieniu aparatu bezpieczeństwa z oddziałem kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek“ i agenturze w Narodowych Sił Zbrojnych.
  • Dr Tomasz Kurpierz (OBBH IPN Katowice) prezentuje oddział „Bartka”, omawia jego powstanie i działania, także przedstawia tragiczne losy partyzantów po prowokacji aparatu bezpieczeństwa.

Prowadzenie: dr hab. Adam Dziurok, prof. UKSW, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach.

Książkę historyczną przedstawia dr Bernard Linek (PIN –IŚ w Opolu) „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX i XX w.”.

Pomysł cyklu: Adam Dziurok, Stefan Skrzypczak.

 

 

do góry