Nawigacja

Aktualności

75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie – 6 marca 2020

W programie konferencja naukowa „Jaworzno i Górny Śląsk w 1945 roku. Perspektywa porównawcza“, spektakl teatralny „Upalny dzień“ oraz wystawa „KL Auschwitz w plakacie polskim“.

  • 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.
    75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.
  • 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.
    75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

W 2020 r. przypada 75. rocznica  zakończenia II wojny światowej, likwidacji podobozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie. Na 22-23 stycznia 2020 r. przypada 75. rocznica zakończenia niemieckiej okupacji Jaworzna i wyzwolenia podobozu Neu-Dachs w Jaworznie, filii KL Auschwitz-Birkenau. Infrastrukturę po niemieckim obozie przejęły komunistyczne władze bezpieczeństwa, tworząc w lutym 1945 r. obóz pracy, który w kwietniu 1945 r. został podniesiony do rangi Centralnego Obozu Pracy. Organizatorami obchodów są: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

6 marca 2020 roku, o godz. 10.00, w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2) odbyła się konferencja naukowa pt. „Jaworzno i Górny Śląsk w 1945 roku. Perspektywa porównawcza“.

W programie:

  • Adrian Rams (Muzeum Miasta Jaworzna/IPN Katowice) – To samo miejsce, nowi więźniowie, nowi strażnicy. Likwidacja obozu Neu-Dachs i utworzenie Centralnego Obozu Pracy w 1945 r.
  • Tomasz Karżewicz (Muzeum Miasta Jaworzna) – Styczeń 1945 r. w Jaworznie.
  • dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), dr Bogusław Tracz (IPN Katowice) – 1945 rok na Górnym Śląsku.
  • dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice) – Żywe reparacje. Wywózki Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.

Tego samego dnia, o godz. 12.00, w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2) został zaprezentowany spektakl teatralny pt. „Upalny dzień“ na podstawie sztuki Janusza Wasylkowskiego w reżyserii Dominka Sochy.

Początek wojny. Upalny dzień. Polak wzięty do niewoli i niemiecki oficer siadają pod drzewem i zaczynają rozmowę. Jak ona się zakończy? Czy w takich warunkach możliwa jest przyjaźń? Spektakl Janusza Wasylkowskiego – Lwowiaka, poety i dramaturga zachęca widza do refleksji nad bezsensem wojny i nieodwracalnych konsekwencji wynikających z działań wojennych – unicestwiania rodzin, relacji, społeczności, aż wreszcie utraty ludzkiego życia. Janusz Wasylkowski to wybitny działacz społeczny oddany popularyzacji Kresów Wschodnich, autor kilkunastu sztuk teatralnych i adaptacji telewizyjnych.   

Wieczorem, o godz. 18.00, w Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5) odbył się wernisaż wystawy czasowej „KL Auschwitz w plakacie polskim“. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Paweł Warchoł.

Wystawa jest próbą chronologicznej systematyzacji zjawiska artystycznego w obszarze tematycznym dotyczącym historii KL Auschwitz-Birkenau w plakacie polskim od 1947 roku po współczesność. Narracja zbudowana jest chronologicznie, oprócz zjawisk artystycznych odnotowuje w sposób skrótowy tło społeczno-polityczne oraz historyczne zmiany zachodzące w tym okresie. Wybór dzieł przedstawionych na wystawie, determinujący jej kształt jest wynikiem kwerendy w wielu bibliotekach, zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjonerów, a przede wszystkim w prywatnym archiwum autora i dostępności plakatów w ich pozyskaniu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 plakatów z kolekcji Dydo Poster Gallery.  

Na wystawę zapraszamy do 28 marca 2020 r.

 

do góry