Nawigacja

Aktualności

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości w Katowicach, 8 listopada 2019

W gronie uhonorowanych znalazł się Artur Kasprzykowski, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach.

  • Fot. Śląski Urząd Wojewódzki.
    Fot. Śląski Urząd Wojewódzki.

Artur Kasprzykowski, pracownik katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, znalazł się w gronie 39 osób, które 8 listopada 2019 roku – w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości – zostały odznaczone Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Ceremonia wręczenia medali, której przewodniczyli podsekretarz stanu w Kancelaria Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, odbyła się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadawany jest przez Prezydenta RP osobom, które m.in. poprzez walkę o niepodległość, działalność na rzecz przemian demokratycznych, pełnienie nienagannej służby publicznej oraz aktywną działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Artur Kasprzykowski w latach 1982-1989 był działaczem opozycji antykomunistycznej na terenie Bielska-Białej –kolporterem wydawnictw niezależnych oraz redaktorem i drukarzem podziemnych pism „Solidarności” regionu Podbeskidzie. Za swą działalność w 2014 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

- To odznaczenie, medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jest dla mnie szczególnie ważne, bo ma znaczenie symboliczne. W 1933 roku decyzją prezydenta Ignacego Mościckiego podobnym odznaczeniem, Medalem Niepodległości, został uhonorowany mój dziadek, Władysław Kasprzykowski, który zginął w 1940 roku w Katyniu w wieku niespełna 40 lat – powiedział Artur Kasprzykowski po ceremonii wręczenia odznaczeń.

Tego samego dnia Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostali odznaczeni w Katowicach także inni działacze śląskiej opozycji antykomunistycznej - m.in. Anna Boduch-Kulińska, Eugeniusz Karasiński, Stanisław Kiermes, Zbyszek Klich, Zbigniew Nikodem, Franciszek Serafin, Czesław Sobierajski, Grzegorz Stawski, Jan Świtoń i Józef Zajkowski.

 

 

do góry