Nawigacja

Aktualności

„W dwóch mundurach. Obywatele czechosłowaccy między Wehrmachtem a wojskiem emigracyjnym“ – Katowice, 7 listopada 2019

 7 listopada w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach „Przystanek Historia” – im. Henryka Sławika w Katowicach (ul. Św. Jana 10, III piętro) odbyło się spotkanie pt.: „W dwóch mundurach. Obywatele czechosłowaccy między Wehrmachtem a wojskiem emigracyjnym“

Tym razem gościliśmy historyków z Czech, którzy opowiedzieli o zjawisku, mającym u nas dużą siłę rażenia, a określanym krótko hasłem „dziadka z Wehrmachtu“. Fenomen służby nie-niemieckich społeczności w Wehrmachcie dotyczy znacznej części Europy, obecny jest też u naszych południowych sąsiadów i o nim właśnie była na spotkaniu mowa. Na obecność Czechów w niemieckich siłach zbrojnych podczas II wojny światowej spojrzeliśmy z perspektywy ogólno-czechosłowackiej, ale też z perspektywy regionalnej. Region, o którym mowa to niezwykła część przedwojennej Czechosłowacji - Kraik Hulczyński, a więc fragment dawnego powiatu raciborskiego, który w 1920 r. wszedł w skład Czechosłowacji.

Spotkanie było dobrą okazją, żeby porównać nasze doświadczenia z tymi zza południowej granicy.

W dyskusji wzięli  udział: dr Zdenko Maršálek (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR / Vojenský ústřední archiv – Vojenský historický archiv v Praze), dr Jiří Neminář (Muzeum Hlučínska). Moderacja i wykład wstępny: dyrektor Muzeum Hlučínska, Metoděj Chrástecký.

Wystąpienia w języku czeskim, z tłumaczeniem na język polski.

 

 

 

do góry