Nawigacja

Aktualności

Spotkanie młodzieży w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – Cieszyn, 11 października 2019

  • W Cieszynie specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili prace archeologiczne w kwietniu 2019 r. Fot. J. Jagiełło).
    W Cieszynie specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili prace archeologiczne w kwietniu 2019 r. Fot. J. Jagiełło.

11 października (piątek) w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących miało miejsce pierwsze spotkanie młodzieży w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Jest to już trzecia edycja tego projektu. W roku szkolnym 2019/2020 swój udział zgłosiło 28 osób z czterech szkół. Swoją reprezentację wystawiły: Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Cieszynie – 6 osób, Zespół Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera również w Cieszynie – 3 osoby, Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie w Czechowicach-Dziedzicach – 8 osób skupionych w dwóch drużynach, Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej 11 osób skupionych w 2 drużynach.

W bieżącym roku szkolnym spotykać się będziemy sześć razy – w listopadzie gościć będziemy  Michała Ożóga z 1 Brzeskiego Pułku Saperów, uczestnika ekspedycji poszukujących miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów. W grudniu odwiedzi nas Michał Nowak – archeolog z Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Warszawie. Gościć będziemy antropolog Magdalenę Krajewską i dr. Leona Popka z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Zaplanowany jest również wyjazd do Warszawy celem odwiedzenia kwatery „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, przy ul. Rakowieckiej.

W piątkowym spotkaniu brał udział Adam Kondracki – z Biura Poszukiwań i Identyfikacji, współkoordynator projektu. W pierwszej części spotkania przedstawił metody poszukiwań pochówków ofiar: analizy zdjęć lotniczych, badania za pomocą georadaru, kwerendy archiwalne. Na koniec zwięźle, precyzyjnie i niezwykle przejrzyście ukazał problematykę identyfikacji zwłok. Od analiz antropologicznych po analizy genetyczne. Na koniec dał młodzieży do rozwikłania niezwykle ciekawy i intrygujący problem odnalezienia grobów ofiar ukrytych przez reżim komunistyczny na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach. Podkreślić należy, że młodzi z tego zadania wywiązali się pierwszorzędnie.

 

 

do góry