Nawigacja

Aktualności

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 100. rocznicy I Powstania Śląskiego - Cieszyn Krasna, 3 października 2019

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wraz z Urzędem Miasta w Cieszynie, Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie i Szkołą Podstawową nr 7 w Cieszynie-Krasnej zorganizowali uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 100. rocznicy I Powstania Śląskiego, jak również odsłonięcie na miejscowym cmentarzu w Krasnej nagrobka nieznanych z nazwiska 12 powstańców śląskich, zamordowanych przez Niemców 22 września 1939 r.

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Michał Miwa-Młot i Angelika Blinda z  Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach spotkali się młodzieżą w SP nr 7 w Cieszynie-Krasnej, prowadząc zajęcia poświęcone problematyce I powstania śląskiego. Następnie dzieci i młodzież, nauczyciele oraz pracownicy IPN przeszli do pobliskiego kościoła  p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul.  Wiosennej, gdzie o godzinie 10.30 rozpoczęły się właściwe uroczystości. Na początek uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni wojskowo-patriotycznych, przygotowanych przez uczniów SP 7 pod kierunkiem Krzysztofa Kuboszka i Chóru Parafialnego „Ave” przy parafii NSPJ w Cieszynie Krasnej, wykonanych pod batutą Bronisławy Patoły. Następnie dr Dominik Abłamowicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wygłosił odczyt na temat śmierci 12 powstańców śląskich w Krasnej we wrześniu 1939 r., jak również o historii istniejącego na cmentarzu grobu wojennego, wyremontowanego przez IPN Oddział w Katowicach w 2018 r. Po Mszy Świętej w intencji Powstańców Śląskich, koncelebrowanej przez ks. proboszcza Krzysztofa Gardyna, Jan Kwaśniewicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach przekazał Marianowi Dembiniokowi, dyrektorowi Muzeum Śląska Cieszyńskiego, starą, żeliwną płytę z nagrobka powstańców, która wzbogaci zbiory tamtejszej placówki. Następnie wszyscy zebrani w pochodzie przeszli na pobliski cmentarz, gdzie nastąpiło odsłonięcie wyremontowanego nagrobka i jego poświęcenie. Poza dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie‒Krasnej i nauczycielami, również mieszkańcami, w spotkaniu i złożeniu kwiatów na cmentarzu wzięli udział m.in. Zastępca Burmistrza Cieszyna Krzysztof Kasztura, Barbara Adamczyk – Prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem z Oddziału Śląskiego, Marek Skwark – dyrektor SP nr 7 w Cieszynie-Krasnej, a także pułk. Leonard Kołoczek, reprezentujący Zarząd Śląski Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w towarzystwie pocztów sztandarowych OSP Cieszyn‒Krasna, a ponadto Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Katowicach.

 

do góry