Nawigacja

Aktualności

Wykład Artura Kasprzykowskiego „Spacerownik bielski. Śladami »Solidarności« lat 1980-1990 w Bielsku-Białej” – Bielsko-Biała, 30 września 2019

  • Fot. archiwum prywatne A. Kasprzykowskiego.
    Fot. archiwum prywatne A. Kasprzykowskiego.
  • Fot. archiwum prywatne A. Kasprzykowskiego.
    Fot. archiwum prywatne A. Kasprzykowskiego.

30 września 2019 r. w Książnicy Beskidzkiej (ul. Słowackiego 17a) odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu: „Bielskie spotkania z historią najnowszą“. W programie wykład Artura Kasprzykowskiego (AIPN Katowice) „Spacerownik bielski. Śladami »Solidarności« lat 1980-1990 w Bielsku-Białej“.

W trakcie spotkania zaprezentowany został projekt opracowania przewodnika po miejscach w Bielsku-Białej, związanych z historią podbeskidzkiej „Solidarności“ w latach 1980-1990. Są to zakłady, uczestniczące w strajkach w sierpniu 1980 r., kolejne siedziby regionalnych władz „Solidarności“, miejsca związkowych demonstracji, punkty pomocy represjonowanym, kościoły wspierające zdelegalizowaną „Solidarność“, a także współczesne upamiętnienia tamtych dziejów. Łącznie wybranych zostało blisko 30 takich punktów na terenie miasta. Podczas spotkania obok przedstawienia solidarnościowej historii kolejnych punktów na mapie miasta prezentowano fotografie, związane z tymi miejscami -zarówno archiwalne jak również współczesne.

Na zdjęciach: jeden z punktów „Spacerownika“ - Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej w 1981 roku oraz istniejąca dziś w tym miejscu spółka FCA Powertrain Poland.

 

do góry