Nawigacja

Aktualności

Zmarła Marianna Rzepczyńska (1925 – 2019)

W środę 28 sierpnia 2019 r. odeszła Marianna Rzepczyńska, działaczka śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” i Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • Marianna Rzepczyńska.
    Marianna Rzepczyńska.

Urodziła się w 1925 r. w Janowie koło Otwocka.

W niezależną działalność zaangażowała się we wrześniu 1980 r. zostając członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Filia w Sosnowcu. Była następnie członkiem Komisji Zakładowej związku, członkiem Zarządu Miejskiej Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Sosnowcu. W 1981 r. współzałożyciella KOWzaP przy IJP UŚ. W stanie wojennym internowana w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Darłówku i Miechowicach k. Bytomia. Zwolniona z pracy. Po wyjściu na wolność współorganizowała Msze za Ojczyznę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Dąbrowie Górniczej. Do 1989 była kilkakrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana.

W 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński uhonorował ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza pogrzebowa oodbyła  się 30 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 w kaplicy na cmentarzu parafii św. Tomasza w Sosnowcu (ul. Małobądzka 141), po czym nastąpiło odprowadzenie zmarłej na miejsce spoczynku.

Cześć Jej pamięci!

do góry