Nawigacja

Aktualności

Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

W uroczystości wzięli udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN oraz dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu.

Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego – głosi przyjęta w 2018 r. przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Wyrażono w niej wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP.

W uchwale podkreślono, że Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Śląska i historii Polski. Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała – napisano.

16 sierpnia 2019 r. w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się XI uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Wziął w niej udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który podczas swojej wizyty w Katowicach złożył także wieńce na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

Przed sesją została odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie Powstań Śląskich.

Rzeczpospolita zawsze będzie pamiętać o śląskich bohaterach i patriotach, bo ta ziemia i jej dzieje są nieodłączną częścią całych naszych dziejów ojczystych – mówił w gmachu Sejmu Śląskiego Andrzej Duda. W Warszawie kończy się budowa pomnika Wojciech Korfantego – przypomniał w Katowicach prezydent.

 

do góry