Nawigacja

Aktualności

Pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Goleszowie, 1 lipca 2019

1 lipca dr Dominik Abłamowicz i Jarosław Podworski, pracownicy Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach dokonali przeglądu 18 miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terenie gminy Goleszów.

Wspólnie z wójt Sylwią Cieślarz pracownicy katowickiego oddziału IPN rozpoczęli wizytę od zwiedzenia Izby Oświęcimskiej. Paweł Stanieczek, kustosz tego miejsca, opowiedział m. in. o funkcjonowaniu podczas II wojny światowej w goleszowskiej cementowni podobozu Arbeitslager Golleschau, o likwidacji tego miejsca i pamiątkach związanych z więźniami. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem znajdującym się przed budynkiem Urzędu Gminy Goleszów, upamiętniającym 34 mieszkańców naszej gminy zamordowanych w latach 1939-1945.

Delegacja odwiedziła groby osób zamordowanych podczas II wojny światowej (gdzie zapalono znicze), miejsca pamięci związane z wojną czechosłowacko-polską oraz zobaczyła tablice i głazy związane z pamięcią narodową. Takie miejsca znajdują się w Goleszowie, Cisownicy, Lesznej Górnej, Puńcowie, Kisielowie i Godziszowie.

Informacja UG Goleszów.

 Fot. Tomasz Lenkiewicz /UG Goleszów/.

do góry