Nawigacja

Aktualności

Sesja popularnonaukowa „Na drodze do wolności. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1979 r.“ – Częstochowa, 22 czerwca 2019

W 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się I pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, przebiegająca pod hasłem Gaude Mater Polonia (Raduj się, Matko Polsko). Władze komunistyczne były niezadowolone z wizyty papieża, obawiając się rozbudzenia w Polakach skłonności wolnościowych. To właśnie podczas tej pielgrzymki padły z ust Jana Pawła II słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi”.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość zorganizował sesję popularnonaukową „Na drodze do wolności. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II na Jasnej Górze w 1979 r.”, która odbyła się w sobotę, 22 czerwca 2019 r. w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym w Częstochowie, przy ul. Księdza Augustyna Kordeckiego 2. Sesji towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „»Wstańcie, chodźmy…« Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”, która prezentowana będzie w Częstochowie na wałach jasnogórskich przy Bastionie Ojca Augustyna Kordeckiego do 27 sierpnia 2019 r.

Program:

  • dr hab. Adam Dziurok, prof. UKSW – Władze partyjno-państwowe wobec pielgrzymki Jana Pawła II na Jasnej Górze.
  • Bartosz Kapuściak – „Ochrona” Częstochowy przed papieżem. Zabezpieczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 r. przez Wojskową Służbę Wewnętrzną.
  • dr Jarosław Durka – Recepcja społeczna pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
  • dr Andrzej Sznajder – Echa pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. w prasie zagranicznej.

Relacja Radia Jasna Góra.

 

do góry