Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Już zachodzi czerwone słoneczko. Wybory’89 w województwie katowickim“ w Katowicach i Gliwicach

Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, której nie dało się już zatrzymać. Erozja  komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny. Kiedy w 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń w ówczesnym Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Katowicach przygotowano wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. pt. „<Zachodźże czerwone słoneczko>. Wybory’89 w województwie katowickim“. Pięć lat później, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, we współpracy z Muzeum w Gliwicach, przygotowano drugie, poprawione wydanie tej wystawy, pod nieco zmienionym tytułem „Już zachodzi czerwone słoneczko”. Podobnie jak na ekspozycji przed pięcioma laty, tym razem w nowej szacie graficznej zaprezentowano na niej, plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego „roku cudów”, czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby. Wystawa będzie prezentowana w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika w Katowicach ul. Świętego Jana oraz na Rynku w Gliwicach. W tym drugim przypadku będzie ona powiększona o panele dotyczące działalność Gliwicko-Zabrzańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przygotowane przez Muzeum w Gliwicach.

Scenariusz wystawy: dr Bogusław Tracz.

Współpraca: Monika Bortlik-Dźwierzyńska, Anna Piontek.

Projekt graficzny: Bogusław Nikonowicz.

Na wystawie zaprezentowano materiały ze zbiorów: Archiwum Dziennika Zachodniego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Artura Kasprzykowskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i Muzeum w Gliwicach.

Wernisaż wystawy w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika w Katowicach towarzyszył dyskusji panelowej pt. „<Zachodźże, czerwone słoneczko>.Wybory czerwcowe 1989 r. w byłym województwie katowickim“, z udziałem: dr. hab. Adama Dziuby, dr. Tomasza Kurpierza, dr Jarosława Nei, dr. Bogusława Tracza. Moderacja: dr Sebastian Rosenbaum.

Wystawa w wersji plenerowej była dostępna dla zwiedzających na Rynku w Gliwicach od 31 maja do 1 lipca 2019 r. oraz w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika w Katowicach (ul. Św. Jana 10) od 4 do 30 czerwca 2019 r.

 

do góry