Nawigacja

Aktualności

Czwarte spotkanie „Prymas jasnogórski - w drodze na ołtarze“ – Częstochowa, 28 maja 2019

We wtorek 28 maja, odbyło się już czwarte spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski - w drodze na ołtarze” w 38. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkaniu towarzyszyło hasło: Wolność - powracające wyzwanie.

Podczas spotkania zaprezentowano książkę Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Księdza Stefana Wyszyńskiego: „Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości 1918-2018“.

W spotkaniu udział wzięłi: Monika Rogozińska, dziennikarz, autorka książek, himalaistka; ks. prof. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie; dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Prezentacja książki odbyła się w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym, który znajduje się przy ul. Kordeckiego 2, obok wejścia na jasnogórskie Hale, o godz. 18.30.

„Działalność Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w odniesieniu do wartości wolności, należy rozpatrywać na wielu płaszczyznach, a do najważniejszych możemy zaliczyć: postawę osobistą, wynikającą z patriotyzmu, postawę teologiczną, kościelną (eklezjologiczną) i postawę narodową. Najważniejszą jednak płaszczyzną była głęboka wiara Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która przeprowadziła go przez wiele doświadczeń, cierpień, walki o wolność osobistą i społeczną. Kardynał przede wszystkim był społecznikiem, oddanym nauczycielem i współtowarzyszem doświadczeń i walki o wolność, którą rozumiał jako wartość podstawową, niezbywalną dla każdego życia ludzkiego“ - możemy przeczytać w opisie książki na stronie wydawnictwa.

Spotkanie w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym poprzedziła Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 17.30.

Wydarzenie zorganizował Jasnogórski Instytut Maryjny wraz z o. Mariuszem Tabulskim, dyrektorem Instytutu, definitorem generalnym Zakonu Paulinów.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, Stowarzyszenie 'Civitas Christiana', Tygodnik Katolicki 'Niedziela', Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe Jasnej Góry.

BPJG.

do góry