Nawigacja

Aktualności

Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski – Katowice – Warszawa, 16 maja 2019

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego

W czwartek 16 maja z Katowic do Warszawy wyruszył specjalny pociąg. Na jego niezwykłość złożyło się kilka okoliczności. W pociągu była obecna reprezentacja mieszkańców Śląska, przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego, m.in. Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Upamiętnili 100. rocznicę Powstań Śląskich. Celem wyjazdu było propagowanie wiedzy o Powstaniach Śląskich i ich znaczeniu dla Polski. W wydarzeniu wzięli udział również uczniowie – laureaci „Klasówki Powstańczej”.

16 maja 2019 r. delegacja mieszkańców województwa śląskiego udała się do Warszawy na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie było symboliczną okazją, aby w stolicy naszego kraju wybrzmiała duma z przynależności Śląska do Polski. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział dr Jarosław Szarek, prezes IPN, a jednocześnie członek Komitetu Honorowego obchodów stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego.

 

 

Uczestnicy wyjazdu przeszli następnie na pl. Piłsudskiego i wzięli udział w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 

 

 

Organizatorem wydarzenia był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

„Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego” – głosi przyjęta w 2018 r. przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.

W uchwale podkreślono, że Powstania Śląskie są niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Śląska i historii Polski. „Trzy Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 niosą przesłanie dla przyszłych pokoleń. Powstańcza walka o powrót do Polski piastowskiego Górnego Śląska cechowała się wyjątkową konsekwencją i skutecznością. Mimo trwającego kilka wieków oddzielenia regionu od reszty ziem ojczystych i stosowania przez niemiecką administrację polityki germanizacyjnej polskość przetrwała” – napisano.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach w roku 2018 zainaugurował cykl wydarzeń zorganizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia niepodległości Polski. Przygotowaliśmy: cykliczne spotkania, kalendarze ścienne, publikacje, konferencje naukowe oraz wystawy popularyzujące wiedzę na temat wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem w 1918 r. przez Polskę niepodległości. Uwzględniając dzieje Górnego Śląska w skali całego kraju, mamy zamiar w szczególny sposób upamiętnić historię naszego regionu, dla którego każdy następujący po 1918 rok był kolejnym etapem na drodze do częściowego powrotu do Rzeczypospolitej. W 1919 r. wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie, w 1920 drugie, a w 1921 r. miał miejsce plebiscyt oraz trzecie Powstanie Śląskie.

do góry